Nöro-behçet hastalarında piramidal yolak etkileniminin değerlendirilmesi
Evaluation of pyramidal tract integrity in patients with neuro-behcet di̇sease
- Tez No: 394225
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN GÖKÇAY, PROF. DR. MEHMET CEM ÇALLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Behçet Hastalığı, ilk kez Türk Dermatolog Hulusi Behçet tarafından 1937 yılında, rekürran oral, genital ülser ve üveit bulguları olan olgularda tanımlanmış bir tablodur. Rekürran, inflamatuar, multisistemik bir hastalıktır ve dokularda saptanan inflamatuar perivaskülit, major patolojik bulgudur. Santral sinir sistemi etkilenimi, 2 formda görülebilir: parankimal (primer olarak santral sinir sisteminde doku etkileniminin görüldüğü form- olguların % 80 i) ve non-parankimal (vasküler etkilenim, olguların % 20 si ). Parankimal formda en sık, piramidal ve beyin sapı tutuluş bulguları saptanır. Bu çalışmada, parankimal form nöro-behçet hastalarında major klinik bulguların piramidal disfonksiyon olmasından yola çıkılarak, difüzyon tensor görüntüleme yönteminde yolak bütünlüğünü yansıtan fraksiyonel anizotropi değerleri kullanılarak, bu yolağın araştırılması amaçlanmıştır. Elde edilen verilerle farklı formlarda (vasküler, parankimal nöro-Behçet ve nöro-Behçet olmayan grup) ne tür bir etkilenim olduğu ve bu etkilenimle olguların motor fonksiyonları arasındaki ilişki irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Behçet Disease is characterized with recurrent oral, genital ulcers and uveitis which described firstly by Turkish Dermatologist Hulusi Behçet in 1937.It is a recurrent, inflammatory multisystemic disease and its major pathologic finding is inflammatory perivasculitis in effected tissue.Behçet Disease can be presented as 2 different forms in central nervous system; parenchymal (primarily central nervous system parenchymal tissue injury is seen-80% of cases) and non-parenchymal (vascular form,20% of cases). In parenchymal form, the most common clinical findings are related to pyramidal tract and brain stem dysfunction.In this study, as it is known that major clinical findings related pyramidal tract dysfunction in parenchymal form, with the help of fractional anisotrophy values obtained from diffusion tensor imaging, it is aimed to evaluate integrity of pyramidal tract.By comparing radiologic datas to functional motor status of different patient groups (Neuro-Behçet Disease with vascular form, parenchymal form and patients with only Behçet Disease), it is tried to find any correlation between them.