Nöro-behçet hastalarında complexin1 gen ekspresyonu ve bu gene etki eden mikroRNA'ların araştırılması
Nöro-behçet hastalarinda complexin1 gen ekspresyonu ve bu gene etki eden mikrorna'larin araştirilmasi
- Tez No: 617047
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Behçet hastalığının etiyopatogenezi bilinmemektedir. Genom boyu assosiasyon çalışmalarında CPLX1 genindeki tek nükleotid polimorfizminin (rs936551) hastalıkla ilişkili olabileceği belirlenmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası tüm genom ekspresyon değişikliklerinin araştırıldığı bir çalışmada CPLX2 geninin azalmış ekspresyonu bildirilmiştir. CPLX1'in, bu projede Nöro-Behçet (NB) hastaları, Behçet hastaları (BH) ve sağlıklı kontrollerdeki ekspresyon değişikliklerinin incelenmesi, ekspresyonuna etki edebileceği düşünülen mikroRNA'ların ve genin promotor bölgesinde yer alan SNP'in (rs936551) araştırılması amaçlanmıştır. CPLX1 ekspresyonunun hastalarda, sağlıklı kontrollere göre oldukça fazla olduğu bulunmuştur. NB hastaları tutulum tiplerine göre değerlendirildiğinde vasküler grupta parenkimal gruba göre yüksek ekspresyon gözlenmiştir. CPLX1 genini hedefleyebileceği tahmin edilen miR-135b ve miR-185 ekspresyonları araştırıldığında, ikisinin de sağlıklı kontrollerde, hastalara göre daha fazla eksprese olduğu belirlenmiştir. Böylece CPLX1 ve miRNA'lar arasında ekspresyon bazında bir ters korelasyon olduğu ve bu miRNA'ların CPLX1 ekspresyonunu regüle edebileceği belirlenmiştir. miR-135b'nin olmasa da miR-185'in vasküler NB hastalarındaki düşük ekspresyonu gözlenmiştir.CPLX1 geninin promotor bölgesinde yer alan rs936551 SNP'i çalışmadaki örneklerde genotiplendirildiğinde sağlıklı kontrollerde en sık AA, hastalarda ise en sık GG genotipinin olduğu; tüm populasyonda A allel frekansının yüksek olduğu belirlenmiştir. Farklı genotiplerdeki CPLX1 ekspresyonu araştırıldığında sağlıklı kontrollerde en yüksek CPLX1 ekspresyon seviyelerinin AA genotipinde olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada ilk defa CPLX1'in, Behçet hastalığı patogenezinde ve hastalığın nörolojik sürecinde yer aldığı, miR-135b ve miR-185'in CPLX1 üzerinden fonksiyon görerek hastalığın patogenezinde rol oynayabileceği gösterilmiştir. Araştırılan SNP, hastalarda olmasa da sağlıklı bireylerde genin ekspresyonunu etkiliyor olabilir. Behçet hastalığındaki CPLX1 geni ve bu genin ekspresyonunu kontrol eden mekanizmaların daha iyi belirlenebilmesi için daha fazla sayıda örnekle daha ileri çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Etiopathogenesis of Behcet's Disease is unknown. A single nucleotide polymorphism (rs936551) in the promotor region of CPLX1 gene was identified to be associated with the disease. Decreased expression of CPLX2 after treatment was reported in a whole genome microarray study. In this project, it is aimed to search for expression alterations of CPLX1, miRNAs predicted to affect its expression and SNP (rs936551) in the promotor region of the gene in samples of Neuro-Behcet (NB), Behcet patients and healthy controls. CPLX1 expression was elevated significantly in patients compared to healthy contols. Expression levels of miR-135b and miR-185 which are predicted target CPLX1, were increased in healthy controls compared to patients. An invers correlation between expression of CPLX1 and miRNAs was shown that these miRNA might regulate CPLX1 expression. Decreased expression of miR-185 but not miR-135b was shown in vascular NB patients. rs936551 SNP was genotyped in study groups and the most frequently genotype was AA in healthy controls and GG in patients while A allele frequency was higher in the whole population. Also higher expression levels of CPLX1 were related to AA genotype in healthy controls. For the first time in this study, it is shown that CPLX1 is involved in the pathogenesis of Behcet's disease and in the neurologic process of the disease as well. miR-135b and miR-185 might also contribute in disease pathology functioning through CPLX1. The SNP evaluated in this study might regulate the expression of this gene. Future studies with larger sample size are needed to prove the importance of CPLX1 gene and the mechanisms controlling its expression in Behcet's Disease.