Behçet hastalığında nörolojik tutulum
Neurological involvement in Behcet's disease
- Tez No: 33412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PİRAYE SERDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET: İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda 1984 yılında oluşturulmuş olan nöro-Behçet polikliniği bünyesinde kayıtlı olan, ve daha önceki dönemlerde izlenmiş olan hastaların dosyaları taranarak nörolojik tutulumu olan toplam 156 Behçet hastası retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Olguların 123'ü erkek, 33'ü kadındır (E:K= 3.72). Behçet hastalığı başlama yaşı ortalama 25.9+7.6, nörolojik tutulumun ortaya çıkma yaşı da 31.0±8.52'dir. Tek gelişli olgular dışında kalan 124 olgunun ortalama izleme süresi 46 aydır. Olguların %68'inde nörolojik tutulum akut bir atakla başlamıştır; % 32'sinde ise başlangıç ataksızdır. Olgular parenkimal MSS tutulumu olanlar (121 olgu) ve olmayanlar (35 olgu) olarak iki gruba ayrılmışlardır. Parenkimal MSS tutulumu olan olgularda en sık beyinsapı tutulumu. görülmektedir (%49), bunu izleyerek hemisferik tutulum (%12) ve medüllef tutulum (%11) görülmekedir. Az sayıda olgu ise sadece piramidal bulguları olması nedeniyle sınıflanamamıştır. MSS parenkim tutulumu olmayan grupta ise büyük çoğunluğu intrkranyal hipertansiyon olguları oluşturmaktadır (%17). Bunun dışında az sayıda aseptik menenjit ve periferik nöropatili olgu vardır (sırasıyla, %2 ve %3). En sık görülen nörolojik bulgular, piramidal bulgular(%77), hemiparezi (%45), mental bulgular (%46), sfinkter kusuru (%39), ve beyinsapı bulgularıdır (%35). Duysal bulgular (%29) ve paraparezi (%11) görece olarak seyrektir. Afazi, agnoziler gibi kortikal fonksiyon.bozuklukları, hemianopsi, ve izole serebellar sendrom çok enderdir. Olguların %50'sinde BOS'ta hücre ve/veya protein artışı saptanmıştır. Hücre artışı olanların %55'inde PNL artışı vardır. Protein artışı < 150 mg/dl'dir. Olguların çoğunluğunda IgG indeksi yüksek bulunurken, bir olgu dışında hibirinde İgG oligoklonal bandı saptanmamıştır. Nöroradyolojik olarak en sık görülen lezyon beyinsapından diensefalona ve bazal ganglia bölgesine uzanan lezyondur (%36). İkinci sıklıkta periventriküler ak madde lezyonları (%16) görülmüş; bunların dışında, izole bazal ganglia (%14) veya beyinsapı (%12) lezyonları ile dural sinüs trombozu (%10) görülmüştür. Nöropsikolojik testlerde en sık bellek kusuru saptanmıştır (%70); bunun dışında davranış değişikliği (%27), dikkat kusuru (%52) saptanmıştır. Elektrofizyolojik tetkikler içinde ise en yüksek oranda bozukluk MEP incelemeleri ile saptanmıştır (% 57); SEP ve BAEP daha az oranda bozuk bulunmuştur (sırasıyla, %26 ve %9). Olguların %39'unda nörolojik tablonun ataklar ve düzelmelerle gittiği görülmüş; %28'inde sekonder progresif, %16'sında ise primer progresif seyir saptanmıştır. Olguların %17'sinde ise sessiz nörolojik tutulum mevcuttur. Sonuçta %56's-mın stasyoner, %44'ü progresif seyirli olduğu görülmüştür. Olguların % 11'i çeşitli nedenlerle kaybedilmiştir. BH'nda nörolojik tutulumun mortaliteyi arttırdığı görülmektedir. Prognozu kötüleştiren faktörlerin:- 1) Akut dönemde BOS' ta hücre/protein artışı, ıı) Atak sayısı, m) Parenkimal tutulum olması (özellikle beyinsapı3), ve bu tip tutulumla ilgili bulguların varlığı, iv) Nöroradyolojik olarak beyinsapından bazal ganglia bölgesine uzanan lezyonun varlığı, v) Steroid dozunun azaltılması sırasında tablonun kötüleşmesi, olduğu saptanmıştır. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Patient records of the neuro-Behçet's disease outpatient clinic, established in 1984 in the Neurology Department of İstanbul Medical Faculty, and previous patient files are evaluated in search of all the neuro-Behçet's patients seen in our department, A total of 156 patients with Behcet's disease having neurological involvement are included. There were 123 males and 33 females (M:F=3;72). The age at onset of Behcet's disease was 25.9+7.6 years; and neurological involvement started at the age of 31.0±8.52. Excluding the patients with a single visit, the mean follow-up period of the remaining 124 patients was 46 months. Neurological involvement started with an acute attack in 68% of the patients,, while it was gradual, without an attack in 32%. There were two types of neurological involvement: Parenchymal CNS involvement (n=121), and nonparenchymal involvement (n=35). In the first category, the most prominent site of involvement was the brainstem (49%), followed by hemispheric (12%) and medullary involvement (1 1 %). In the remaining patiens, the site of involvement could not be determined, due to the sole presence of pyramidal signs. The second category mostly consisted of intacranial hypertension (17%). A minority of cases had aseptic meningitis or peripheral neuropathy (2% and 3 %, respectively). The most common neurological findings were pyramidal signs (77%), hemiparesis (45%), mental findings (46%), sphyncter disturbance(39%), and brainstem signs (35%). On the other hand, sensory findings (29%), and paraparesis (1 1 %) were rather rare. Findings such as aphasia, agnosia, hemianopsia, and pure cerebellar syndrome, were very uncommon. 50% of the cases had abnormal CSF findings. More than half of these cases had a polymorphonuclear pleocytosis. CSF protein content was < 150 mg/dl. Most of the cases had elevated CSF IgG index, while only one demonstrated oligoclonal IgG banding. The most common neuroradiological lesion was located in the brainstem extending to the basal ganglia region through diencephalon (36%). In another 16%, there were multiple periventricular white matter lesions. The remaining patients had isolated basal ganglia (14%), or brainstem lesions (%12), or dural sinus thrombosis (%10). The most common abnomality on neuropsychological testing, was memory deficit (70%), followed by attentional deficit (%52), and behavioral changes (%27). Among the electrophysiological tests, the most informative was motor evoked potential tests (57%); somatosensory and brainstem auditory evoked potential tests were less informative (26% and 9%, respectively). Clinical course was relapsing-remitting in 39% of the cases, while 28% had a secondary progressive course and 16% had a primary progressive course. The remaining 17% had a silent neurological involvement. All in all, 56% had a stationary course, while 44% were progressive. At least 11% of the cases were known to be lost due to various reasons. As a result, neurological involvement seems to increase the mortality in Behcet's disease. Worse prognostic factors are: i) Abnormal CSF findings other than high pressure at the acute stage, n) Number of attacks, in) Parenchymal CNS involvement and relevant neurological findings (especially brainstem* type), iv)Neuroradiological presence of the extending lesion fron the brainstem to the basal ganglia region, v)Neurological relapse while tapering off steroid treatment. 47