Kablosuz ağ teknolojilerinde kuantum şifreleme
Quantum encryption in wireless network technology
  1. Tez No: 394275
  2. Yazar: BİLGEHAN GÜRÜNLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Haberleşmede kablosuz ağların yaygın olarak kullanılabilir hale geldiği bilinen bir gerçek halini almıştır. Diğer bir taraftan, güvenli bir kablosuz ağ oluşturmak üzerinde düşünülmesi gereken konulardan birisidir. Kablosuz ağlarda kullanılan WEP, WPA ve WPA 2 gibi güvenlik standartları ile ilgili gerçekleştirilen saldırılar her geçen gün artmaktadır. WEP, WPA ve WPA 2 gibi güvenlik protokollerini kullanan cihazların güvenlik açıkları bulunmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, bilgisayar bilimlerinde yeni bir çalışma alanı olan, kuantum mekaniğinin ışığında, kuantum şifreleme ile ilgili bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Kuantum şifreleme, diğer bir adıyla Kuantum Anahtar Dağıtımı (KAD), bu güvenlik problemini çözebilecek özellikte ve güçte bir şifrelemedir. Bu tez kapsamında IEEE 802.11 ağlarında Kuantum şifreleme ile ilgili olarak bir anahtar dağıtım protokolü önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The fact that IEEE 802.11, wireless networks, have become one of the most widely used communication system in the world. However, providing secure communication for IEEE 802.11 wireless networks has one of the prime concers. Quantum Key Distribution offers the promise of unconditional security. In the thesis, we suggest that a new methods that develop quantum cryptography for key distribution in IEEE 802.11 wireless networks technology.