Türkiye'de yayılış gösteren üç kanid türünün (Canis aureus, C. lupus, Culpes vulpes) DNA barkodlaması
DNA barcoding of three canid species (Canis aureus, C. lupus, Vulpes vulpes) in Turkey
- Tez No: 394276
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN TEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Mitokondriyal DNA'nın sitokrom c oksidaz alt ünite I (COI) gen dizilerine dayanan DNA barkodlaması, filogeni çalışmalarında ve türlerin tanımlanmasında kullanılan etkili araçlardan biridir. Bu çalışmada, türleri ayırt etmede DNA barkodlarının geçerliliğini test etmek ve COI gen dizilerine dayanarak genetik çeşitliliği belirlenmek amaçlandı. Türkiye'den üç kanid türüne ait 54 örnek, COI geni (Canis aureus ve C. lupus için 1506 bç., Vulpes vulpes için 696 bç. ve 740 bç.) kullanılarak analiz edildi. Bu çalışmanın sonuçları, üç türün DNA barkodlarının kendilerine özgü olduğunu ve barkod dizilerinin hiçbirinin üç tür arasında paylaşılmadığını göstermiştir. K2P modeline dayanarak Türkiye'den örneklenen üç tür içindeki ortalama tür içi ve türler arası ayrılma, sırasıyla 0.0055 (% 0.55) ve 0.1204 (% 12.04) iken Türkiye ve Gen Bankası/BOLD'dan elde edilen diziler analiz edilince üç tür içindeki tür içi ve türler arası ortalama ayrılma, sırasıyla 0.0054 (% 0.54) ve 0.1229 (% 12.29)'dur. K2P modeline dayanan Neighbour-Joining metodu kullanılarak elde edilen filogenetik ağaç, Canis ve Vulpes cinsleri arasında ve ayrıca Canis cinsinin iki türü ile Vulpes vulpes arasında derin bir ayrılmanın olduğunu gösterdi. Bu veri setleri içerisinde, Canis aureus ile C. lupus arasındaki genetik ayrılma nispeten derin değildir.
Özet (Çeviri)
DNA barcoding based on the cytochrome c oxidase subunit I (COI) gene sequences of mitochondrial DNA has been considered one of effective tools used in species identification and phylogeny studies. In this study, it was aimed to test the validity of DNA barcodes in species discrimination and to determine genetic diversity relying on the COI gene sequences. The 54 Turkish samples of three canid species were analyzed using COI gene (1506 bp for Canis aureus and C. lupus; 696 bp and 740 bp for Vulpes vulpes).The results of this study indicated that the DNA barcodes of three species were unique, and no barcoding sequences were shared among three species. Based on K2P model, the mean intraspecific and interspecific divergences within three species by analyzing sequences obtained from Turkey and the GenBank/BOLD database were 0.0054 (0.54%) and 0.1229 (12.29%), respectively, whereas the mean intraspecific and interspecific divergences within three species sampled from Turkey were 0.0055 (0.55%) and 0.1204 (12.04%), respectively. Phylogenetic tree generated by using Neighbour-Joining method relying on K2P model showed that there was a deeply divergence between two genera, Canis and Vulpes, also two Canis species and Vulpes vulpes. Within these data sets, the genetic divergence between Canis aureus and C. lupus was not relatively deep.