Erciyes Dağı'nda yaşayan bazı oribatid akarlar ve onların mikoflorası
Some oribatid mites living in erciyes mountain (Kayseri̇) and their microflora
  1. Tez No: 394278
  2. Yazar: VEDAT BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TOLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Erciyes Dağı'ndan yaşayan bazı oribatid akarlar ve bu akarlardan izole edilen fungus türleri araştırıldı. Araştırma bölgesinden 2013 ve 2014 yıllarında toplam 69 örnekleme yapıldı. Bu esnada toplanan toprak, döküntü, liken ve yosun örnekleri içerisindeki oribatid akarlar Berlese hunileri kullanılarak seçildi. Toplama şişelerinde biriken akarların çeşitli literatürler kullanılarak teşhisleri yapıldı ve bunlardan izole edilen fungusların besi ortamı içeren petri kaplarında ekimleri ve daha sonra teşhis edildi. Örneklerin incelenmesinde ışık ve tarama elektron mikroskopları kullanıldı. Çalışma sonucunda 10 oribatid akar taksonu tespit edildi. Bunlardan Hoplophthiracarus illinoisensis (Ewing, 1909), Chamobates (Chamobates) subglobulus (Oudemans, 1902) ve Nothrus borussicus borussicus Sellnick, 1928 Türkiye faunası için; Pilogalumna crassiclava crassiclava (Berlese, 1914), Aleurodamaeus (Aleurodamaeus) setosus (Berlese, 1883), Scutovertex sculptus Michael, 1879, Liacarus (Liacarus) brevilamellatus brevilamellatus Mihelčič, 1955, Punctoribates (Punctoribates) punctum (Koch, 1839), Eupelops tardus (Koch, 1835) ve Oribatula (Oribatula) interrupta interrupta (Willmann, 1939) ise daha önce Türkiye'den bilinen taksonlar olarak tespit edildi. Akarların vücut yüzeyi ve içinden izole edilip ekimi yapılan kültürlerden toplam 24 mikrofungus taksonu belirlendi. Bunlar; Absidia cylindrospora, Acremonium cerealis, Acremonium sclerotigenum, Acremonium sp.1, Acremonium sp.2, Acremonium strictum, Beauveria alba, Beauveria bassiana, Mortierella alliacea, Mucor hiemalis f. hiemalis, Paecilomyces farinosus, Paecilomyces sp., Penicillium albo-aurantium, Penicillium charlesii, Penicillium decumbens, Penicillium diversum, Penicillium expansum, Penicillium frequentans, Penicillium roqueforti, Penicillium steckii, Penicilllium citrinum, Penicilllium jensenii, Ulocladium consortiale ve Verticillium tenarum'dur. Sonuç olarak; üçü Türkiye faunası için yeni olmak üzere toplam on oribatid akar taksonu belirlendi ve bunlardan izole edilen funguslar ile ilişkisi dikkate alındığında Penicillium cinsinin en fazla (10) tür ile temsil edildiği ve muhtemelen bu cinse ait türlerin oribatidler tarafından besin olarak tüketilebileceği ve bu fungusların yayılışında oribatidlerin önemli rol oynayabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, oribatid mites inhabiting Erciyes Mountain and fungi species isolated from these mites were investigated. Total 69 samplings were conducted at investigation area during 2013-2014 years. Meanwhile, oribatid mites in collected soil, litter, lichen and moss samples were selected by using Beslese funnels. Oribatid mites acumulating in stocking bottles were identified by means of various literatures and the fungi isolated from these oribatid mites were cultivated in petri dishes including nutrition medium and were identified. Light Microscope and Scanning Electron Microscope were used for identification of samples. 10 oribatid mite taxa were determined as a result. From these taxa, Hoplophthiracarus illinoisensis (Ewing, 1909), Chamobates (Chamobates) subglobulus (Oudemans, 1902) ve Nothrus borussicus borussicus Sellnick, 1928 are new for Fauna of Turkey and Pilogalumna crassiclava crassiclava (Berlese, 1914), Aleurodamaeus (Aleurodamaeus) setosus (Berlese, 1883), Scutovertex sculptus Michael, 1879, Liacarus (Liacarus) brevilamellatus brevilamellatus Mihelčič, 1955, Punctoribates (Punctoribates) punctum (Koch, 1839), Eupelops tardus (Koch, 1835) ve Oribatula (Oribatula) interrupta interrupta (Willmann, 1939) were determined as known species from Turkey before. 24 microfungi taxa isolated from inner body and body surfaces of oribatid mites were identified. These taxa are Absidia cylindrospora, Acremonium cerealis, Acremonium sclerotigenum, Acremonium sp.1, Acremonium sp.2, Acremonium strictum, Beauveria alba, Beauveria bassiana, Mortierella alliacea, Mucor hiemalis f. hiemalis, Paecilomyces farinosus, Paecilomyces sp.,Penicillium albo-aurantium, Penicillium charlesii , Penicillium decumbens, Penicillium diversum, Penicillium expansum, Penicillium frequentans, Penicillium roqueforti, Penicillium steckii, Penicilllium citrinum, Penicilllium jensenii, Ulocladium consortiale ve Verticillium tenarum. In conclusion, total 10 oribatid mite taxa that three of them are new for Fauna of Turkey were determined . When relation between oribatid mites and isolated fungi species were considered, we deducted that Penicilum genera were represented by maxium 10 species and the species belonging this genera can be used as food by these oribatid mites and oribatid mites may have an important role in distributions of these fungi species.