CNC strafor kesme makinesi tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of CNC expended polistren foem cuting machine
  1. Tez No: 394280
  2. Yazar: EMRAH ŞEFKATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SİNANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Strafor köpüğün iki boyutlu herhangi bir şekilde kesilmesini sağlayacak olan CNC Strafor Kesme Makinesi tasarımı ve imalatı bu tez kapsamında yapılmıştır. Özellikle prototip üretiminde yaygın kullanılan strafora şekil verilmesi çok zor ve uğraştırıcı bir prosestir. Prototip üretimi her yeni tasarım için farklı şekil ve yapıya sahip olması sebebiyle kalıplar gibi standart kesme takımları kullanılamamaktadır. Bu çalışmada çizilen bir resmin çok hızlı bir şekilde otomatik olarak strafor köpükten kesilmesi amaçlanmıştır. CNC Strafor Kesme makinesinin tasarımı için tasarım metedolojileri araştırılmış Pahl ve Beitz'in sistematik tasarımı, TRIZ, QFD gibi etkili ve yaygın kullanım alanına sahip yöntemlerin nasıl uygulandığı açıklanmış ve bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurularak karma bir tasarım metedolojisi oluşturulmuştur. Bu tasarım metedolojisi tasarımcılara klavuzluk ederek tasarımın her aşamasının yardımcı olacak, gelişmiş hızlı tasarımların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Tasarımı yapılan CNC Strafor Kesme makinesinin üretilerek testlerinin yapılması ve çok iyi sonuçların elde edilmesi uygulanan tasarım metedolojisinin gerçekte ne kadar etkili olduğunu kanıtlar niteliktedir. Konsept tasarım ve detaylı tasarım 3 boyutlu bir tasarım programı olan Solidworks programında geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem ihtiyaç ve beklentileri karşılayacak yapıya sahiptir. Hızlı, esnek, ve hassas bir sistem geliştirilirken kullanılan kontrol programı ile de kullanıcı ara yüzü kontrol için gerekli olan bilgi düzeyini minimumda tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
CNC EPS Foam Cutting Machine design and manufacturing is performed under this thesis which can cut any shape of two dimensions drawing. Especially cutting and giving shape to EPS foam is very difficult and challenging problem for manufacturing prototypes. The process cannot use standard die or some cutters for prototype manufacturing due to different shape and structure of design. The aim of this thesis is cutting Eps foam automatically very fast from any two dimensions drawing. First, literature review is done regarding Design Methods to design CNC EPS cutting machine and its application. Some common and effective methods such as Systematic design of Pahl-Beitz, TRIZ and QFD are studied. Then a combined method is suggested and applied based on the advantages and disadvantages of these methods. This combined method shows every step of design, and help to create innovative and very fast designs. The satisfactory manufacturing results of the CNC EPS Cutting Machine prove the effectiveness of the applied combined design method. Concept and detailed design is improved with Solidworks which is 3D drawing program. Users interface is easy to use, fast, flexible and high precision.