CNC takım tezgahları ve üretim tekniği
- Tez No: 5205
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BORAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
QZEI Bilgisayarların mühendislikte tasarım ve üretimde ki önemi artmaktadır. Üretimde nümerik kontrollü takım tezgah lan ile bağlantılı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, nümerik kontrollü takım tezgahlarının genel özellikleri ve programlanması üzerinde durulmuştur. Birinci holümde, genel olarak Bilgisayar Destekli Tav sarım ve Bilgisayar Destekli Üretim sistemleri incelenmiş- ; tir. Sistem donanımları ve bu sistemin getirdiği yararlar belirtilmiştir. İkinci bölümde, Bilgisayar Destekli Üretim (üAM) de kullanılan nümerik kontrollü (üC) takım tezgahlarının özel likleri, kullanımları ve dizayn çeşitleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, BC lü takım tezgahlarında program ya pabilmek için gerekli olan bilgiler verilmiştir. Özellikle programlamadaki- takım yolları örneklerle açıklanmıştır. Compact II otomatik programlama dili kısaca tanıtılmıştır. Elle ve otomatik programlamanın maliyet mukayesesi yapıl mıştır. Dördüncü bölümde, üretimde bilgisayar teknolojisinin getireceği faydalar belirtilmiştir, ve programcının nite likleri açıklanmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The computers were increased important desing and pro duction in engineering. İn production, it was being used IJu mericu.1 Control of tool machines of senaral specialties. İü'the firs section, usually Ccarputer-Aiued Desing and Computer-Aided Manufacturing systems ht.d been examined. Lets of system and tnis system of usefuls had been expounded In the second section, usea in Computer-Aided Manufactu ring, Numerical Control tool machines of peculiarities, ope rations ana desing kinds nad been told. İn the third section, usefull knowledges had been given so that the programing can make in numerical control tool machines. Especially in tne programing tool paths had been explained with examples. Compact II automatic programe lan guage had been explained shortly. Cost comparisons of manual and automatic programing had been made. İn the fourth section, in produce computer techoncrlgy of get. usef ulsahad been expounded and, in programer's guali- ties had been explained. Ill