CNC'li torna tezgahlarına hazırlanan iş üretme programının bilgisayar yardımı ile simülasyonu
Computer aided the simulation of the part program prepared for CNC lathe
- Tez No: 3367
- Danışmanlar: PROF.DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Ill CNC* Lİ TORNA TEZGAHLARINA HAZIRLANAN ÎŞ ÜRETME PROGRAMININ BİLGİSAYAR İLE SİMÜLASYONU (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet OZDEMIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1988 ÖZET CNC tezgahlarına hazırlanan parça programları, deneme üretimi sırasında önemli zaman kaybına neden olmaktadır. Bu programların bilgisayar yardımı ile denenmesini sağlayacak bir simülasyon programı geliştirilmiştir. Simülasyon programının, eğitim ve öğretime dönük ve ileride geliştirilmeye açık olması en önemli özelliğidir. Program girdileri; iş üretme programı, işlenmemiş parça boyu, çapı ve bağlama metodu, takımın operasyona başlama uzaklıklarıdır. Program çıktıları ise; ekranda takımın talaş kaldırma hareketleri, işlenmiş parça ekran görüntüsü, takım yolu koordinatları listesi ve toplam işleme zamanıdır. Simülasyon programı 256 kbyte ana bellek kapasiteli, tek disk sürücülü kişisel bilgisayar kullanılarak BASIC lisanı ile hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV COMPUTER AIDED THE SIMULATION OF THE PART PROGRAM PREPARED FOR CNC LATHE (M. Sc. Thesis) Ahmet ÖZDEMÎR GAZt UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1988 ABSTRACT The part programs prepared for CNC machine tools cause an important waste of time during the test runs. A simulation program has been developed for proving these part programs by using computer. The most important characteristics of the simulation program is that can be applied to training of CNC part programmers in educational institutes and for trial runs in the industry. Input to the simulation program is the part program, unmachined part diameter and length and the type of the holding workpiece, the distances of the tool to the starting-point of the operation. The output from the simulation program is the tool-motion on the screen, the image of the produced workpiece on the screen, the list of the coordinates of the tool paths and the final duration for all the operations. The simulation program has been written in BASIC language and prepared by using a personal computer with a single floppy disk drive and of 256 Kbyte memory.