Çekirdek magnetik rezonans yoluyla moleküler kristallerde yavaş hareketlerin incelenmesi
Investigation of slow motions in molecular crystals by NMR
  1. Tez No: 8081
  2. Yazar: OLCAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA BAHÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇEKİRDEK MAGNETÎK REZONANS YOLUYLA MOLEKÜLER KRİSTALLERDE YAVAŞ HAREKETLERİN İNCELENMESİ Olcay ŞAHİN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Semiha BAHÇELİ 1989, Sayfa : 50 Jüri : Doç. Dr. Semiha BAHÇELİ PpÇ*Dr..Şşqr.i. p^L,Yrd.Daç.Dr.#Fahri.ÇELİKBu çalışmada, zayıf çarpışma durumundaki Tıp dönen sistem spin örgü durulma zamanı ile kuvvetli çarpışma du rumundaki T _ dipolar durulma zamanı incelenmiştir. ÇMR da bu iki durulma zamanı, kristal lerdeki yavaş atomsal ha reketleri incelemek için kullanılır. Spin sistemi ile ör gü arasında temel etkileşme olarak dipol-dipol etkileşme si verilmiştir. Moleküler kristallerde bu durulma zamanla rını incelemek için, iki katlı dönen sistem tekniği ile spin sıcaklığı kavramı ve yoğunluk matrisi yöntemini kullandık. Ayrıca, zayıf ve kuvvetli çarpışma durumlarını belirleyen sınırlamalar açıklanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : yMagnetik Rezonans, Yerel Alan, Spin Sıcaklığı, Yoğunluk Operatörü, Îki-Katlı Dönen Sistem.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF SLOW MOTIONS IN MOLECULAR CRYSTALS BY NMR Olcay ŞAHÎN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Semiha BAHÇELÎ 1989, Page: 50 Jury : Assoc. Prof.Dr. Semiha BAHÇELÎ i*BaqR.Prgf..Dr,gaBji.tjl\|AJ_Assoc. Prof.Dr.Fahri.ÇELİKIn this work, the spin- lattice relaxation time in the rotating frame Tip in the weak collision case and the dipolar relaxation time TID in the strong collision case have been studied. These two relaxation times in NMR are used for the investigation of slow atomic motions in crystals. In order to study these relaxation times we used the doubly rotating frame technique, the concept of spin temperature and density matrix method. Furthermore, the limits which show weak and strong collision cases have been explained. KEY WORDS : Magnetic Resonance, Local Field, Spin Temperature, Density Operator, Doubly Rotating Frame.