Cari açık ve ekonomik büyüme sorunsalı: Türkiye örneği (1980-2018)
Economic growth and the current account deficit problem: Turkey (1980-2018)
- Tez No: 653613
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI AHMET ŞAHİNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada ekonomik büyüme ve cari açık ilişkisi; Türkiye'nin 1980-2018 yılları arası ekonomik büyüme ve cari açık/GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) verileri kullanılarak, Eviews programı ile analiz edilmiştir. Augmented Dickey Fuller testi ile durağanlığı analiz edilmiş, Engle-Granger testi ile değişkenlerin eş bütünleşik oldukları ispat edilmiştir. Vektör Hata Düzeltme Modeli (VECM) yapılmış ve sonrasında Johansen eş bütünleşme testi ile de eş bütünleşik oldukları ayrı olarak gösterilmiştir. VECM'nin kalite testleri yapılmış ve bir anormallik saptanmamıştır. Granger nedensellik testi ile, cari açıktan ekonomik büyümeye tek yönlü bir ilişki saptanmıştır. Sonrasında varyans ayrıştırması ve etki tepki analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda ekonomik büyüme ve cari açık sorunsalını çözmeye yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between economic growth and current account deficit has been analyzed by operating the economic growth and current account deficit/GDP (Gross Domestic Product) datas through using Eviews programme in the period of 1980-2018. It's stationarity has been analyzed by Augmented-Dickey Fuller test and variables are proved to be cointegrated by using Engle-Granger test. Vector Error Correction Model (VECM) has been made and afterwards variables are showed to be cointegrated by using Johansen cointegration test apart. The quality testing of VECM has been made and no abnormality is detected. With the Granger causality test, an unilateral relationship which arises from current account deficit to economic growth, has been detected. After that, variance decomposition and action-reaction analyises has been made. As a result of the study, suggestions for solving the problematique of economic growth and current account deficit are given place.