Hedef maliyetleme açısından muhasebe bilgi sistemine ilişkin bir model önerisi ve bir işletme uygulaması
Proposal of a model of accounting information system based on target costing and its fi̇rm application
- Tez No: 394340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, hedef maliyetleme açısından muhasebe bilgi sistemine ilişkin bir model önerisi koymak ve bu modelin işletme uygulamasının analiz edilmesine yöneliktir. Ayrıca, konuyla ilgili olması yönüyle, maliyet yönetimi, maliyet yönetim sistemleri ve çağdaş maliyet sistemleri de açıklanmış bulunmaktadır. Bunların yanında, çalışmanın esasını oluşturması açısından hedef maliyetleme ile muhasebe bilgi sistemi detaylı olarak incelenmiş ve bu iki konunun bütünleştirilmesi neticesinde de bir model önerisi ortaya konulmuştur. Çalışma, 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölüm teorik kısım olup üçüncü bölümde bilgi sistemi modeli ortaya konulmuş ve ardından bu modelin işletme uygulaması yapılmış ve uygulamanın sonuçları analiz edilerek öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to propose a model related to accounting information system based on target costing and analyze the model's firm application. Moreover, costing management, costing management systems, and contemporary costing systems were explicated(explained) as related to the issue. In addition, accounting information system and target costing were explored in detail in order to form a basis of the study and a model proposal was presented as a result of the combination of these two issues. The study consists of three parts. The first and second parts include the theoretical framework of the study. As for the third part of the study, an information system model based on target costing was introduced, firm application of this model was executed, and suggestions were given after analyzing the results of the application.