Azadırachtın'ın Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) hemolenfinde bulunan bazı antioksidan enzimlerine etkileri
Effects of azadirachtin on some antioxidant enzymes in hemolymph of Galleria mellonella L. (Lepidoptera: pyralidae)
  1. Tez No: 394345
  2. Yazar: BEYZA DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE ULYA NURULLAHOĞLU, DR. HÜLYA ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda, Galleria mellonella larvalarına zorla besleme uygulaması yapılarak AZA'nın (0.5, 1, 1.5, 2, ve 3 µg/larva) etkileri araştırıldı. Sonuçlar, artan AZA dozlarına bağlı olarak larval yaşam süresinin uzadığını ve pupal yaşam süresinin değişmediğini gösterdi. AZA dozlarına bağlı olarak ergin yaşam süresi, pupal ve ergin ağırlıkları azaldı. Deneyler, LD50 ve LD99 değerlerinin sırasıyla 2.1 µg/larva ve 4.6 µg/larva olduğunu gösterdi. Hemolenf total protein miktarı 24. saatte 2 ve 3 µg/larva dozları ile karşılaştırıldığında diğer AZA dozlarında artarken, 72. saatte yalnızca 1.5 µg/larva dozunda arttı. Malondialdehit seviyeleri kontrol grupları ile karşılaştırıldığında 24. saatte 2 ve 3 µg/larva dozlarında arttı. Bu sonuç, 72. saatte 1.5, 2 ve 3 µg/larva dozlarında da gözlendi. Malondialdehit seviyeleri 1.5 µg/larva dozu hariç 24. saatteki sonuçlarla karşılaştırıldığında 72. saatte düştü. Katalaz aktivitesi 72. saatte 0.5 µg/larva dozu hariç diğer dozlarda artarken, 24. saatte 1, 1.5 ve 2 µg/larva dozlarında azaldı. AZA, 72. saatte 3 µg/larva hariç bütün dozlarda süperoksit dismutaz aktivitesinde düşüşe yol açtı. Glutatyon S-transferaz aktivitesindeki artış, 24. saatte bütün AZA dozlarında belirgindi. Sonuç olarak, AZA G. mellonella larvaları üzerinde zamana ve doza bağlı olarak ölüme, toksik belirtilere ve oksidatif strese neden oldu.
Özet (Çeviri)
In our study, effects of AZA (0.5, 1, 1.5, 2, and 3 µg/larva) were investigated via force feeding on Galleria mellonella larvae. The results showed that larval developmental time increased but survival time of pupa did not change depending on increasing doses of AZA. On the other hand, adult longevity, and weights of pupae and adults decreased. Bioassays revealed that the LD50 and LD99 values were 2.1 and 4.6 µg/larva, respectively. The amount of total protein in larval hemolymph increased at all AZA doses whereas a considerable decrease was observed at 2 and 3 µg/larva doses at 24 h, and only an increase was evident at 1.5 µg/larva at 72 h. Malondialdehyde levels increased at 2 and 3 µg/larva doses at 24 h in comparison with control groups. This result was also observed at 1.5, 2, and 3 µg/larva doses at 72 h. Malondialdehyde levels were lower at 72 h when compared with those of 24 h at all doses except for 1.5 µg/larva. Catalase activity decreased at 1, 1.5, and 2 µg/larva doses at 24 h whereas increased at all other doses except for 0.5 µg/larva dose at 72 h. AZA led to a decline in superoxide dismutase activity at all experimental doses except for 3 µg/larva doses at 72 h. An increase in glutathion S-transferase activity was obvious at all AZA doses at 24 h. Consequently, AZA caused dose and time dependent mortality, toxic symptoms, and oxidative stress on G. mellonella larvae.