Kuzukulağında (Rumex acetosella L.) yetiştirme ortamı ve organik gübrelemenin bazı verim özelliklerine etkisi
The effect of growing media and organic fertilizing on some yield properties of the sorrel (Rumex acetosella L.)
  1. Tez No: 394386
  2. Yazar: MELTEM SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATNAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, 2011- 2012 üretim sezonunda Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü uygulama serası ve laboratuarlarında yürütülmüştür. Çalışmada yetiştirme ortamı olarak torf, perlit, kokopeat ve doğal kompostlanmış fındık zurufu kullanılmıştır. Yetiştirme ortamlarına organik kökenli ticari Eko Agri ve AKC gübreleri yüzde (%) hacimsel olarak 0, 7.5 ve 15 oranlarında ilave edilmiştir. Hazırlanan yetiştirme ortamları 50x18x16 cm ebadındaki balkon tipi saksılara doldurulmuştur. Çalışma, tesadüf parselleri deneme deseninde 3 tekerrürlü kurulmuş ve deneme materyali olarak standart kuzukulağı (Rumex acetosella L.) tohumları kullanılmıştır. Tohumlar, 26.10.2011 tarihinde 2 g/m2 olacak şekilde ekilmiştir. Çalışma boyunca tüm kültürel işlemler yerine getirilerek, bitkilerin pazarlanabilir hasat büyüklüğüne ulaşmaları sağlanmıştır. Bitkilerde 26.01.2012 ve 08.05.2012 tarihlerinde iki kez hasat yapılmıştır. Hasat edilen bitkilerde verim, yaprak sap uzunluğu, yaprak aya uzunluğu, yaprak aya eni, renk (hue ve kroma değerleri), vitamin C ve etüvde kuru madde miktarı belirlenmiştir. Her iki hasat değerlerinin sonuçları TARİST istatistik paket programında birbirinden bağımsız olarak değerlendirilmiştir. Çalışmada organik gübre ilavesi ile kuzukulağında yaprak kalitesi artmıştır. Uygulama dozuna bağlı olarak yaprak aya uzunluğunda %139, yaprak aya eninde %113 ve yaprak sap uzunluğunda %150'ye varan oranlarda artışlar sağlanmıştır. Organik gübre, etüvde % kuru madde, Vitamin C ve kroma değerlerinde azalmaya neden olmuştur. Torf ortamı birinci hasatta 1682 g/m2, ikinci hasatta 1484 g/m2 verim değerleriyle en yüksek verimi vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the practise greenhouse and laboratories of Ordu University Faculty of Agriculture Department of Horticulture in 2013-2014 production seasons. Turf, pearlite, cocopeat and naturally composted hazelnut zuruf were used as the growth medium in the study. Commercial organic sedimentary Eko Agri and AKC fertilizers were added into the growth medium in the proportions of 0, 7.5 and 15 percent (%) by volume. The growth mediums prepared were filled up in 50x18x16 cm sized balcony type plastic pots. The study was conducted as 3-repetitive in the experimental design of randomised parcels and standard seeds of sorrel (Rumex acetosella L.) were used as the experiment materials. The seeds were sowed as 2 g/m2 on 26.11.2011. The plants were reached to the marketable harvest size by fulfilling all cultural procedures during the study. The plants were harvested twice on 26.01.2012 and 08.05.2012. The yield, scapus length, leaf blade length, leaf blade width, colour (hue° and chroma values), vitamin C and dry matter quantity at oven values of the harvested plants were determined. The results of the values of each harvest were assessed independently in TARIST statistical package programme. Leaf quality of the sorrel increased when organic fertilizer was added in the study. Increases were observed up to 139% in leaf blade length, 113% in leaf blade width and 150% in leaf scapus length. Organic fertilizer caused a decrease in dry matter, Vitamin C and chroma values. Turf medium showed the highest yield with the yield values of 1682 g/m2 at the first harvest and 1484 g/m2 at the second harvest.