Kuzukulağı (Rumex Acetosa L.), tere (Lepidium Sativum L.) ve roka (Eruca Sativa L.) yapraklarının mikrodalga tekniği ile kurutulması
Microwave drying of sorrel (Rumex Acetosa L.), cress (Lepidium Sativum L.) and rocket (Eruca Sativa L.) leaves
  1. Tez No: 672836
  2. Yazar: FATİH AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NENE MELTEM KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada kuzukulağı (Rumex acetosa L.), tere (Lepidium sativum L.) ve roka (Eruca sativa L.) yaprakları bir mikrodalga (2450 MHz) fırın kullanılarak 180, 360, 600 ve 900 W güç seviyelerinde kurutulmuştur. Çalışma kapsamında bu bitki yapraklarının kuruma hızları, kuruma kinetikleri ve çeşitli kalite parametreleri incelenmiştir. Ayrıca Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) kullanılarak yaprakların stoma özellikleri ve kurumaya bağlı olarak yaprak mikroyapılarında meydana gelen değişimler ortaya konulmuştur. Çalışmanın bulguları genel olarak en hızlı kuruyan bitki yaprağının tere (225-405 s) olduğunu ve bunu sırasıyla roka (360-480 s) ve kuzukulağının (270-705 s) takip ettiğini göstermektedir. Kuzukulağı yapraklarının diğer bitki türlerine göre daha yavaş kurumasının, en uzun stomaya sahip olmasına rağmen birim alana düşen stoma sayısının en az kuzukulağında bulunmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Kuruma eğrilerinin tanımlanmasında Newton, Page ve Logistic modelleri test edilmiştir. Deneysel kuruma verilerine genel anlamda en iyi uyum sağlayan modelin, uyum iyiliği parametreleri χ2 ve R2'ye bağlı olarak, Logistic modeli olduğu ve bunu sırasıyla Page ve Newton modellerinin izlediği görülmüştür. Kuruma işlemi üç bitki yaprağı için de genel olarak azalan hız periyodunda gerçekleşmiştir. En düşük etkin difüzyon katsayısı (Deff) 180 W'ta kurutulan kuzukulağı için 6.02*10-11 m2/s ve en yüksek değer 600 W'ta kurutulan roka için 1.97*10-10 m2/s olarak bulunmuştur. Kuruma sonucunda yaprakların renk parametrelerinde taze yapraklara göre anlamlı değişimler (P0.05) sonucuna varılmıştır. Kurutulmuş bitki yapraklarının sırasıyla toplam fenolik madde (mg gallik asit eşdeğeri / g kuru madde) ve % DPPH inhibisyonu değerleri kuzukulağı için 13.19-17.65 ve 92.90-96.11, tere için 10.20-12.62 ve 85.61-88.19, roka için 6.54- 8.01 ve 90.51-92.23 aralıklarında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sorrel (Rumex acetosa L.), cress (Lepidium sativum L.) and rocket (Eruca sativa L.) leaves were dried at 180, 360, 600 and 900 W power levels using a microwave (2450 MHz) oven. The drying rates, drying kinetics and various quality parameters of these plant leaves were examined within the scope of the study. In addition, stoma properties of leaves and changes in leaf microstructures due to drying were demonstrated by using Scanning Electron Microscope (SEM). The findings of the study show that, in general, the plant leaf that dried fastest was cress (225-405 s), followed by rocket (360-480 s) and sorrel (270-705 s), respectively. The slow drying of sorrel leaves compared to other plant species is thought to be due to the fact that despite having the longest stoma, sorrel has the least number of stomata per unit area. Newton, Page and Logistic models were tested in the description of drying curves. It was observed that the model that best fits the experimental data in general depending on the goodness of fit parameters χ2 and R2 is the Logistic model, followed by the Page and Newton models, respectively. The drying process generally took place in the falling rate period for all three plant leaves. The lowest effective diffusion coefficient (Deff) was found as 6.02*10- 11 m2/s for sorrel dried at 180 W and the highest value was 1.97*10-10 m2/s for rocket dried at 600 W. There were significant changes (P0.05) depending on the microwave power level. Total phenolic content (mg gallic acid equivalent / g dry matter) and %DPPH inhibition values of dried plant leaves, respectively, changed in the range of 13.19-17.65 and 92.90-96.11 for sorrel, 10.20- 12.62 and 85.61-88.19 for cress, 6.54-8.01 and 90.51- 92.23 for rocket.