Determining thermal comfort in built environment using computational fluid dynamics simulations
Hesaplamalı akışkanlar dinamiği simülasyonlarını kullanarak yapı iç çevresinde ısıl konforun saptanması
  1. Tez No: 463012
  2. Yazar: GÜVEN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA PINAR MENGÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
In this thesis, three-dimensional time-dependent Thermal Comfort (TC) conditions in an occupied room is investigated and determined. The room is considered with furniture of varying materials (i.e. steel, wood, etc.) and under incident solar radiation. A Computational Fluid Dynamics (CFD) method, FloEFD software was used to enable designers to perform accurate and fast analysis. This computational tool allows detailed 3D visualizations and inclusion of geometrical details of the diffusers of the HVAC system. To determine the required TC conditions such as the I) air distribution, II) indoor temperature profiles, III) humidity, and IV) the mean radiant temperature profiles, the CFD method is used. This work is significantly different from the earlier works as it includes the spectral surface emissivity of the existing materials in the room and the spectral transmissivity of windows' glasses. In the analyses, both conduction and spectral radiation, which have led to calculate more accurate and detailed TC conditions, are considered. The mentioned analyses reach agreement with the experimental data obtained in the room. The visualization of four parameters is done for different scenarios by evaluation of the change of the window properties inside the room and the HVAC diffuser. Subsequently, these values were interpreted as PMV and PPD for thermal comfort with Fanger method, depending on human clothing and metabolic rate. The completion of the comparison scenarios during the sunshine time of 8 hours allowed considering the warm-up period of the materials in the room. Therefore, it has come to the conclusion that the long-wave radiation of heated materials can affect TC, not just direct radiation of sun. With the new diffuser scenario, the occupant is locally, positively influenced by the thermal comfort due to blowing the incoming air directly into the seating area. However, with this secondary diffuser, it has been found that the thermal comfort decreases more rapidly in the comfort zone during the 8 hours. The reason for this is that the primary diffuser in which the comparison is made delayed the heating of the material by blowing directly into the glass and the wall. The findings of this research can be used to evaluate TC in big glass façade cladding spaces.
Özet (Çeviri)
Bu tez çalışmasında, içinde çeşitli eşyaların bulunduğu bir oda için, ısıl konfor seviyesinin belirlenebilmesi adına, zamana bağlı olarak üç boyutlu hazırlanmış modelin Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemi kullanılarak, doğrudan güneşlenmeye maruz kaldığı zaman diliminde, malzemelerin ısıl kapasitesi de hesaba katılarak, analiz tamamlanmıştır. HAD hesaplamları için FloEFD yazılımı tercih edilmiştir. FloEFD tasarımcılar için hızlı ve güvenilir sonuçlar veren, ileri seviye HAD yazılım programıdır. Bu hesaplama aracı, iklimlendirme ve havalandırma cihazlarının oda içinde hava dağıtımında etkin olan kısımlarının modellenerek, akışın üç boyutlu görselleştirmesine imkanı vermektedir. Isıl konforun yorumlanması için gerekli parametreler olan, I) havanın dağılımı, II) havanın sıcaklık profili, III)) nemi ve IV) ortalama ışınım sıcaklığı bu vasıtayla hesaplamalara dahil edilebilmiştir. Bu çalışamada yapılan önemli farklılık ise ortamdaki malzemelerin yüzey yayıcılık değerlerinin ve camların ışınım geçirgenlik değerlerinin tayfsal olarak ele alınmasıdır. Kullanılan malzemelerin fiziksel özelliklerinin detaylı olarak yazılıma dâhil edilmesiyle, simülasyon sonuçları ve oda içinde belirlenmiş zamanda tamamlanan ölçüm sonuçları, karşılaştırıldığında yüksek tutarlılık göstermiştir. Değişik pencere özelliklerinin ve HVAC elemanı olan difüzörün farklı senaryolar altında değerlendirilmesi dört farklı parametrenin görselleştirilmesiyle yapılmıştır. Akabinde, ısıl konfor yorumu için, bu dört parametre insanların giydiği kıyafetlerin bilgisinin ve metabolik üretim değerlerinin Fanger Metod'la PMV ve PPD parametrelerine dönüştürülmesi yapılmıştır. Tamamlanan karşılaştırma analizleri, güneşlenmenin olduğu 8 saat süresince gerçekleştirilerek, oda içindeki malzemelerin sıcaklığının artmasının göz önünde bulundurulması sağlanmıştır. Böylece ısıl konforun etkilenmesinin sadece, doğrudan gelen güneş ışınıma bağlı değil, ısınan malzemelerin uzun dalga boylarıyla yaydığı ışınım sebebiyle de olduğu sonucu çıkarılmıştır. Yeni difüzör senaryosunda, gelen havanın doğrudan oturma alanına üflenmesi sayesinde kullanıcı ısıl konfor açısından lokal olarak olumlu etkilenmiştir. Fakat görülmüştür ki, 8 saat süresince konfor zonunda ısıl konfor daha hızlı azalmaktadır. Bunun sebebi ise kıyaslamanın yapıldığı birincil difüzörün, doğrudan camalara ve duvara üfleme yaparak, malzemenin ısınmasını geciktirmesidir. Bu çalışmanın sonucunda elde edilenler, büyük cam cephe giydirmeli mahaller için ısıl konforun değerlendirilmesinde kullanılabilir.