Rüzgar enerji santrali risk analizi ve değerlendirmesi
Risk analysis and assessments on windpower plants
- Tez No: 394415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER UTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsan çalışma ve özel hayatı boyunca sayısız riske maruz kalır. Risksiz bir hayat mümkün olmayacağına göre risklerle en az zarara uğrayacak şekilde yaşamayı öğrenmeliyiz. Bilimsel araştırmalar iş kazalarının ve meslek hastalıklarının yüzde doksan sekiz oranında önlenebileceğini gösteriyor. Rüzgar enerji santrallerinin işletilmesi sürecinde karşılaştığımız riskleri analiz ettik ve uygun kontrol önlemleriyle kabul edilebilir seviyeye indirdik. Şalt sahası kaynaklı risklerin türbin kaynaklı risklerden daha fazla ve daha yüksek risk puanına sahip olduğunu , şalt sahasındaki çalışmalarda iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin ve kişisel koruyucu donanım kullanımının hayati derecede önemli olduğunu gördük. İşveren ve yöneticiler iş kazası ve meslek hastalıklarını önlemek için işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerine yeterli desteği sağlar ve iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında örnek olurlarsa iş kazası ve meslek hastalılarını yüzde doksan sekiz oranında önlemek hayal olmaz.
Özet (Çeviri)
Human exposes to numerous risks in his work and private lifelong. As far as a life couldn't be possible without risks, we should learn that how we surrender against these risks by minimal. Scientific researches show that occupational accidents and diseases are preventable in the ratio of 98 percent. The risks, we encountered while the process of windpower plants' operation, analized and lowered to an acceptable level with proper control measures. Risks originating from switchyard have more risk points than turbine welded risks plus precautions of occupational health and secure and use of personal equipments have vital importance on works in switchyard have been observed. If employers and directors give enough support to occupational health and secure professionals and be a model of occupational health and secure implementations, avoid of occupational accidents and diseases by 98 percent won't be unrealistic.