Wide range digital motor speed measurement using microcontrollers
Mikrodenetleyiciler kullanarak geniş aralıkta dijital motor hızı ölçümü
- Tez No: 394446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN EMRE KANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Endüstriyel uygulamalarda geniş aralıkta iyi hız çözünürlüğü ve verimliliği ile motor hızını kontrol etmek önemli olabilmektedir. Ancak, geleneksel analog kontrol yöntemleri kullanılması analog hız dönüştürücüde doğrusal olmama ve hız ölçümünde tutarsızlık gibi bazı sakıncaları içermektedir. Ancak, dijital hız kontrol sistemi, hız dönüştürücülerdeki doğrusal olmamayı ortadan kaldırmaktadır. Böylece hız ölçümlerine daha iyi doğru sonuca ulaşılabilmektedir. Dijital motor hızı aygıtı, hızı ölçmek, tersine çevirmek, kontrol ve düzeltmek için dijital teknikler kullanmaktadır. Ancak, bu araştırmada sisteminin genel olarak beyni olan mikroişlemcinin işlevselliğinden ve esnekliğinden yararlanarak geniş aralıkta dijital motor hızı ölçümünün tasarımı, yapımı ve geliştirilmesi üzerine odaklanılmıştır. Önerilen sistem Sabit Geçen Zaman (CET) yöntemini kullanarak geniş aralık boyunca hızlı dinamik tepki ve yüksek doğruluk sağlayan geniş motor hızı ölçüm uygulamaları için ve sisteminin bir sonraki tahmin edilen çıktı performansını elde etmek için frekans bölücü parametrelerin geliştirilmesine, ve son olarak Basit Tahmin Algoritmalarının kullanımına uygundur.
Özet (Çeviri)
In industrial applications, it is sometimes important to be able to control motor speed over a wide range with good speed resolution and efficiency. However, using the conventional analog control methods has some drawbacks such as nonlinearity in the analog speed transducers and inaccuracy in speed measurement. However, a digital speed control system eliminates nonlinearity in the speed transducers, thus giving better accuracy in speed measurements. A digital motor speed device uses digital techniques to measure, reverse, control and correct motor speed operations. However, this research focuses on the design, construction and development of a wide range digital motor speed measurement harnessing the functionality and flexibility of microcontrollers as the overall brain of the system. The proposed system is suitable for wide range motor speed measurement applications in providing fast dynamic response and high accuracy across wide range by using Constant Elapsed Time (CET) method and improving parameters of the frequency divider, and finally using the Simple Prediction Algorithms to obtain the next predicted output performance of the system.