High-resolution sediment records of Lake Salda (SW anatolia) for the last millennium: Past climate changes driven by solar forcing
Salda Gölü'nün son bin yildaki yüksek çözünürülüklü çökel kayıtları: Güneş etkisiyle oluşan geçmiş iklim değişimleri
  1. Tez No: 394459
  2. Yazar: ILIYA BAUCHI DANLADI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENA AKÇER ÖN, YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu Göl çökelleri, geçmiş iklimi ve çevresel değişimi anlamak için önemlidir. Salda Gölü 1140 m deniz seviyesinde bulunan ve bu tür geçmiş iklim ve çevre çalışmaları açısından önemli bir göldür. Bunun ışığında, yüzer platform kullanarak 5 gravite karot alınmıştır. Ilk karotu 210Pb ve 137Cs yaş tayini, diğer dördü ise XRF ile 2 mm aralıklarla ve Çok Sensörlü Karot Tarayıcısıyla (ÇSKT) 5 mm aralıkla tarayıp analiz edilmiştr. Ek olarak, G16 karotunda, 3 mm aralıklarla toplam organik ve toplam inorganik karbon analizleri yapılmıştır. Litolojik tanımlamada koyu renkli katmanlar, açık-koyu gri, zeytin yeşili ve koyu yeşil zeytin renginde çamur, kil, silt ve kum gözlenmektedir. XRF sonuçlarında Ca, Ti, Fe, Mn, Ni, Cr ve Sr elementleri tespit edilmiştir. Elementlerin kaynaklarını anlamak için faktör analizi yapılmıştır. MSCL analizinden manyetik duyarlılık verisi kullanılıp kırıntılı (detrital) malzemeleri anlamak için ve TOC/TIC ise organic madde ve karbonat çökelimi analizi için kullanılmıştır. Ayrıca, iki yaş modeli kullanılmıştır ve bunlar 210Pb ve kozmojenik (10Be and 14C) izotoplardan hesaplanan Toplam güneş ışınımıdır (Bard ve diğ., 2007). Sediman kayıtları MS 900-2014 yılları arasını kapsamaktadır. Faktöryel analizden iki grup element bulunmuştur ve bunlar nehir girdisinden gelen elementler ve gölün içerisinde oluşan karbonatlardır. Faktöryel analiz ve Çoklu belirteçlerden (M.S., XRF ve TOC/TIC) yararlanarak, soğuk ve sıcak dönemlerin güneş etkisinin (Solar Forcing) değişimleriyle ilişkisi olduğu bulunmuş ve bunlardan kaynaklanan Küçük Buzul Çağı ve Ortacağ Ilık Dönemi ve Modern Ilık Dönemi gözlemlendi. Ayrıca, güneş etkisinin daha az olduğu Dalton Minimum, Maunder Minimum, Spörer Minimum, Wolf Minimum ve Oort Minimum gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak, organik madde değişimleri karbonat çökeliminin birbiriyle bağlantılı olduğunu, TOC/TIC (G16) ve XRF'den alınan Incoherent ve Coherent verilerinin oranı göstermiştir. Bu çalışma TÜBİTAK'ın 113Y408 no'lu projesi tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sediments in lakes are useful as tracers of past climatic and environmental changes. Salda Lake located at about 1140 mm above sea level could give one of the finest archive for such studies. In light of this, five (5) gravity cores were recovered on a floating platform. The first core was used for 210Pb and 137Cs dating, whereas the other four were analysed using XRF at 2mm intervals and Multi Sensor Core Logger (MSCL) at 5mm intervals. In addition, one of the sediment cores (G16) was analysed for Total Organic Carbon (TOC) and Total Inorganic Carbon (TIC) at 3 mm intervals. The lithological descriptions of the cores revealed different colours ranging from dark layers, olive green, light-dark grey, and dark olive green colour, and different textures ranging from sand, clay, silts and mud. From the XRF results, Ca, Ti, Fe, Mn, Ni, Cr and Sr were robustly detected. Factor analysis was performed on the detected elements to understand their sources. In the MSCL results, magnetic susceptibility was selected as a Proxy for detrital inputs and TOC/TIC for organic matter variations and carbonate indicators. In age models, two age models were reconstructed, the first from 210Pb and the second from Total Solar Irradiance values derived from cosmogenic isotopes of 10Be and 14C (Bard et al., 2007). The results spanned the time interval A.D. 986-2014. Two groups of elements have been observed from Principle Component Factor Analysis (P.C.F.A.), which are detrital inputs and endogenic carbonates. Using the P.C.F.A. results and Multi Proxy results (Lithological descriptions, MSCL, XRF and TOC/TIC), warm and cold episodes linked to solar forcing that covers the Little Ice Age (LIA), Medieval Climatic Anomaly (MWA) and Modern Warm Period were observed. In addition, periods of low solar activies such as Dalton Minimum, Maunder Minimum, Spörer Minimum, Wolf Minimum and Oort Minimum were observed. Furthermore, the results of TOC/TIC (G16) and ratio of incoherent to coherent scattering data (from XRF) revealed that organic matter and Ca precipitation are related with one another. The study is supported by the ongoing TÜBİTAK project number 113Y408.