Quantitative analysis of paleoclimate paleoenvironment and paleovegetation of Lake Ercek bottom sediments
Erçek Gölü dip sedimanlarının paleo-iklim paleo-ortam ve paleo-bitki örtüsünün niceliksel analizi
  1. Tez No: 543921
  2. Yazar: RENAS ALI ROSTM ROSTM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL FERAY MEYDAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SROOD FAROOQ NAQSHABANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Erçek Gölü dip çökellerinin kronostratigrafik, litolojik ve palinolojik yönden incelenmesi ve elde edilen yüksek çözünürlüklü veriler ile bölgenin paleoiklim, paleovejetasyon ve paleoortam koşullarının yeniden kurgulanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda TÜBİTAK 114Y825 numaralı proje kapsamında Erçek Gölü'nden alınan bir adet sediman karot seçilmiştir. Seçilen kısa karot üzerinde (137Cs - 210Pb, varv sayımı), litolojik tanımlama, duraylı izotop analizi (δ18O) ve palinolojik çalışmalar yapılmıştır. Kronolojik analizlere göre karot boyunca elde edilen yaş son 850 yılı kapsamaktadır. Duraylı izotop analizi ve palinolojik analizler karot boyunca birbirini desteklemiştir. Polen yüzdesi ve taksonomik kompozisyonuna gore oluşturulan polen diyagramına gore dört ayrı polen zonu tanımlanmıştır (PZI, PZII, PZIII ve PZIV). Bitki örtüsü baskın olarak bozkırdır (Artemisia, Amaranthaceae ve Poaceae)
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reconstruct and correlate high resolution paleoclimatic, paleovegetation and paleoenvironment data obtained from lithological, chronostratigraphical and palynological analysis of the Lake Erçek sediments. For this purpose a sediment core, obtained for a TUBİTAK project no. 114Y825, was chosen. On the selected short core (137Cs - 210Pb, varve counting), lithological identification, stable isotope analysis (δ18O) and palynological analysis were performed. According to the chronological analysis, the maximum age obtained from the core is about 850 years. Both stable isotope and palynological records support each other along the core. According to the pollen analysis, four distinct pollen zones, based on the pollen percentages and taxonomical compositions (PZI, PZII, PZIII and PZIV) are defined. In spite of the existence of four dictinct pollen zones, the fact of dominance in steppe-type vegetation (Artemisia, Amaranthaceae and Poaceae) can be suggested for the Erçek region.