Üretim tekniklerinin bizmut tabanlı yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin fiziksel özelliklerine etkisi
Effects of preparati̇on techni̇ques on structural and electri̇cal properti̇es of bi1.6pb0.4sr2ca2cu3o10+x superconductor
  1. Tez No: 394464
  2. Yazar: ÖNDER BATTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bizmut tabanlı yüksek sıcaklık süperiletkenlerinin farklı üretim teknikleriyle fiziksel etkisini incelemektir. Çalışmada farklı üretim teknikleriyle BSCCO süperiletken ailesinden tek bir bileşik kullanılarak yapısal, elektriksel, termal ve manyetiksel özellikler arasında farklar gözlenmiştir. Bizmut tabanlı yüksek sıcaklık süperiletken bileşiği, katıhal tepkime, sol-jel, amonyum nitrat ve eritme döküm yöntemleriyle üretildi. Üretilen bileşik, ısıl işlem öncesi geçirimli elektron mikroskobu (TEM), ısıl işlem sonrası süperiletken özellik kazanıp kazanmadığı belirlemek için X-ışınları Kırınım Desenleri (XRD) analizi yapıldı. Tanecik büyüklüğü ve hedeflenen bileşik ile bulunan kompozisyonu karşılaştırmak için enerji dağlım spektroskopisi (EDS) ünitesine sahip taramalı elektron mikroskobu (SEM-EDS) ile çalışıldı. Süperiletkenlik geçiş sıcaklığını bulmak için Direnç – Sıcaklık (R-T) ölçüldü. Ayrıca manyetik sıcaklık (M - T) ve manyetik mıknatıslayıcı alan fiziksel özellik ölçüm sistemi (PPMS) ile analiz yapıldı. Analizler sonucunda katıhal tepkime yöntemi ile üretilen örneklerin en iyi süperiletkenlik özellik gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, those of bismuth-based high-temperature superconductors is investigated physical effects of different production techniques. Study different manufacturing techniques using a single compound from the family of BSCCO superconducting structural, electrical, thermal and magnetic properties was observed between the differences. Bismuth-based high temperature superconducting compounds, solid state method, sol-gel method , chemical wet method and melt-quench method was produced with. Pre-permeable composite, heat treatment before produced transmission electron microscope (TEM), heat treatment after the procedure to determine which won superconductor features X-rays Diffraction Patterns (XRD) analysis. Particle size and composition of the targeted compound to compare energy in with Lewis spectroscopy (EDS) unit has a scanning electron microscope (SEM-EDS) an attempt was made with. Superconductivity transition temperature to find resistance – temperature (R-T) were measured. Also magnetic temperature (M-T) and magnetic mıknatıslayıcı area physical property measurement system (PPMS) with analysis was performed. Analysis as a result of solid state reaction method with the best of the examples produced superconducting property points have been found.