Animasyon üretim tekniklerinin deneysel analizi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 12427
  2. Yazar: GÜLÇİN BALTA TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Tek tek kareler halinde filme çekiler, görüntülerin, bir süreklilik içinde gösterilmesi ilkesi animasyonun temelini oluşturur. Gerçekte durgun olan objelere hareket verme sanatı olarak tanımlanabilen animasyon, 17. yy.'da bir ışıklı kutu (Magic Lantern) ile ortaya çıkışından bu yana teknolojinin getirdiği olanaklardan yararlanarak uygulama alanını genişletmiştir. ilk zamanlar cisimlerin gerçeklerinin yerine konan çizimleri içeren bir film ol arak karşımıza çıkan animasyon daha sonra film ve fotoğraf alanında üretilen araçları kullanarak tekniğini geliştirmiş, renk ve ses öğesini de uygulama alanına katmıştır. Animasyon tekniklerini Plastik Animasyon ve Yüzeysel Animasyon olarak ikiye ayırabiliriz. îki grup arasındaki temel fark, Yüzeysel Animasyon'un iki boyutlu, Plastik Animasyon'un ise üç boyutlu olmasıdır. Yüzeysel animasyonun en yaygın tekniği olan Celi Animasyon, animatörün canlandırdığı hareketleri kağıt üzerinde çözümlemesi ve çözümlediği hareketlerin şeffaf kağıtlara çizilip, boyanması ve bu resimlerin filme alınarak birleştirilmesi temeline dayanmaktadır. Teknoloji ile doğru orantılı olarak gelişen animasyon sanatı, tekniklerini de deneyime! animatörler sayesinde genişletmiş ve günümüzde her alanda uygulanabilir hale gelmiştir. Animasyonun maliyetinin filmlere oranla ucuz ve daha tasarlama aşamasında denetimli olması, tekniğin her türlü çalışmada ilgi görmesini sağlamıştır. Ayrıca, animasyonun birçok teknik yöntemlerle gerçekleştirilebilme özelliğine sahip olması eğitim-öğretim filmlerinde de kullanılmasını kolaylaştırmıştır. Ülkemizde animasyon yeni gelişen bir dal olarak güzel sanatlar içerisinde yerini almış tır. Bu nedenle animasyon üretim tekniklerinin incelenmesi ve eğitiminin yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılması gerekmektedir. Çalışmanın yöntemi Celi Animasyon tekniği ile yapılan bir filmin planlama ve yapım aşamalarım göstermek, sonuçta tamamlanmış bir animasyonu örnek olarak sunmaktır. Sonuç olarak yapılan çalışma bu konuda duyulan eksikliğin çözümü için bir başlangıç niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Animation is based on the continous playing of the individually shot frames. Animation that is called an art of giving life to durable objects, first appeared in the 17th certury as an enlightened box (Magic Lantern) and then widened its ap plication area using the opportunities provided by developing technology. Animation first used imitated drawings of real objects in movies has later im proved its techniques by utilizing recently developed movie and photograph tools and eniargeniing its area by adding colour and sound to its working area. Animation techniques could be grouped into plastic and surface animation. The basic difference between two is that plastic animation is two dimensional while the latter is three dimensional. Ceil animation is one of the most common techniques of the surface anima tion. It is done mainly by drawing of the actions on a paper, understanding them and later, redrawing of these actions/pictures on trasparancies, and painting them. The last step is to take pictures of these drawings. Animation with skillful animators and its parallel development has found ap plications in a wide variety of areas. Lower expenses of animation movies than normal movies and control on the planning/creation cycle has made animation inter esting in a large scale. in addition, easy application of animation with a variety of techniques has provided its effective utilization in training/teaching activities. In Turkey, Animation as a developing branch has taken its place in fine arts. Therefore, it is necessary that animation production techniques should be investigated and training on anima tion should be encouraged. The method of this study using cell animation was to reveal the planning and processing phases of an animation movie and presenting a completed sample. This sutudy would hopefully aid to solve the problems associated with shor tages in animation and its techniques.