Kozmetik Ürünlerde Güvenlik Etkinlik Değerlendirmesi
Evaluation of the Efficacy in Cosmetic Products Safety
- Tez No: 394466
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kozmetiklerde kullanılan kimyasallar, vücudumuza girdikten sonra faydalanılmak veya yok edilmek amacıyla enzimlerle etkileşmek zorunda kalır. Enzimlerin reaksiyonları katalizleyen aktif bölgeleri üç boyutludur ve optikçe aktiftir. Katalitik bölgelerin bu kısıtlılıkları göz önüne alındığında, kimyasal maddelerin geometrik özelliklerinin ve taşıdıkları fonksiyonel grupların belirlenmesi, kozmetik ürünlerin güvenlik değerlendirmesine katkı sağlayabilir. Bu çalışmada kozmetik ürünlerde kullanılması istenmeyen yasaklı kimyasallarla kullanılmasında sakınca görülmeyen yasaksız kimyasalların geometrik yapıları arasındaki benzerliklerinin ve farklılıklarının grup teorisi kullanılarak belirlenmesi, bu kimyasallarda sıklıkla rastlanan fonksiyonel grupların analiz edilmesi amaçlanmıştır. Materyal olarak, kozmetik ürünlerde kullanılması yasaklanmış 250 adet ve kullanılması serbest olan 80 adet kimyasal maddeye ilişkin molekül formülleri kullanılmıştır. Bu formüllerin iki ve üç boyutlu yapıları çizilmiş içerdikleri fonksiyonel grupların türleri ve sayıları belirlenmiştir. Metot olarak ise formüllerin iki ve üç boyutlu yapılarını çizmek amacıyla“Chem-BioOffice Ultra 13.0 Suite”kimyasal çizim programının ücretsiz Free Trial versiyonu, üç boyutlu çizimleri için“Autodesk 3D Max”programının Üniversitemiz tarafından kullanıma sunulan“Kampüs Lisanslı”versiyonu kullanılmıştır. Çizilen moleküllerin geometrik özelliklerini Grup Teorisine göre analiz etmek ve mevcut fonksiyonel grupların tür ve sayılarını belirlemek amacıyla Prof. Dr. Yaşar Demir tarafından geliştirilen Excel uygulamaları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The chemicals used in cosmetics has to interact with enzymes in order to benefit or to be destroyed, after entering our body. Though the utilization of limitations in the catalytic site to determine the functional groups they bear resemblance to the geometric properties of chemical substances and can contribute to the safety assessment of cosmetic products. In this work it was aimed that determining the similarity and difference between geometric structures of the drawbacks in using chemical unseen unforbidden and unwanted chemicals banned in cosmetic products. As a material, the molecular formulas of 250 cosmetic products prohibited for use in cosmetics and 80 allowed chemicals were used. Two and three dimensional structures of these formulas are drawn. The type and number of functional groups contained in this formula was determined. As the methods to draw two and three-dimensional structure of the formula, Free Trial version of free chemical drawing program of“Chem-Biooffice Ultra 13.0 Suite”was used. In addition to three-dimensional drawings“Autodesk 3D Max”program made available by the University“Campus licensed”version was used. In order to analyze the geometric properties of molecules drawn by the Group Theory and determine the type and number of functional groups, excel applications written by Yaşar Demir was used.