Bebek pişik önleyici krem formülasyonu üzerine çalışmalar
Studies on baby diaper rash cream formulations
  1. Tez No: 489708
  2. Yazar: AHMET ARİF KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLENGÜL DUMAN, YRD. DOÇ. DR. MD. ABDUR ROUF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dermatoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Dermatology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bebeklerde yaygın olarak görülen pişik, temel olarak sürtünme, ıslaklık, bakteriler, antibiyotikler, uygun olmayan bez kullanımı, parfüm veya diğer kimyasalları içeren değişik türdeki ıslak havlular, anne sütünden geçen bazı gıdalar pişik etkeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum uyku bozukluğu ve huzursuzluğa neden olarak çocuklarda yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada; birbirinden farklı 8 formülasyon içerisinde çinko oksit kullanılarak, fiziksel, kimyasal özellikleri üzerinde araştırmalar yapılmış, pişik kremleri hazırlanıp optimum formülasyona ulaşma hedeflenmiştir. Tüm formülasyonlar s/y tipi emülsiyonlardan oluşturulmuştur. Yapılan çalışmalarda s/y tipi emülsiyonların yağ fazını ve çinko oksiti taşıma kapasitelerinin diğer sistemlere göre oldukça başarılı sonuçlar verdiği saptanmıştır. Bu amaçla pH, viskozite, HLB (hidrofilik lipofilik denge), mikrobiyolojik kalite, partikül boyutu açısından karşılaştırma yapılarak ve en uygun formülasyon ortaya çıkarılmıştır. Formülasyonlar arasındaki tüm parametreler kıyaslandığında içeriğinde zeytin yağı, lanolin, shea butter, bees wax, çinko oksit gibi doğal maddeler bulunan optimum formülasyon olan BPKF 8- (K13/092) en ideal formül olarak seçilmiş ve optimizasyon çalışmalarında partikül boyutu 533.2 nm ± 6.93, polidispersite indeksi 0.370 ± 0.03, zeta potansiyeli -30.9 mV ± 0.72 olarak tayin edilmiştir. Kozmetik kılavuzunda belirtilen teorik güvenlik değerlendirme çalışmaları yapılmış ve sonucunda BPKF 8 de yer alan her bir hammadde üzerinden ve belirli konsantrasyon aralıklarında yapılan hesaplamalara göre MoS (Güvenlik sınırı) değeri 240 değerinin üzerinde bulunmuştur. Bu durumda mevzuat ve regülasyonlara bakıldığında bebekler için güvenli olduğu düşünülmektedir. Son olarak ürünün kullanımına ait pediatri hekimlerince takip edilen anket çalışmaları için optimum formülasyon üzerine 13 soruluk bir çalışma yapılmıştır. Tüm çalışmalar sonucunda BPKF-8 formülasyonunun pH, viskozite, HLB, partikül boyutu, zeta potansiyeli, polidispersite indeksi, mikrobiyolojik analizler, 25 0C ve 40 0C 3 aylık stabilite çalışmaları, kozmetik ürünlere ait güvenlik değerlendirmelerive tüketici memnuniyet anketi çalışmaları sonucunda en uygun formülasyon olduğu sonucu doğrulanmıştır. Gelecekte eczane eczacılığı açısından tüketicilere pişik önleyici krem hazırlanmasında koruyucu, parfüm, boyar madde içermeyen doğal yağlardan ve çinko oksitten oluşan, daha güvenli bir kozmetik ürün hazırlanmasında ümit vermektedir.
Özet (Çeviri)
Rash is widely seem in one per three child on all over the world. There are basicly reason of diaper rash such as friction, humidity, microbial contamination, fragrances and so on. It may cause agitation and sleep disorders in children. Our skin is protective barrier to outside conditions in adults. Compare with adult skin, baby skin has thinner, low pigmentation, low heat tolerance and low heat reulation. Rash problem which is naturally occuring in the baby because of urine. Rash is a skin disorder which seems on inguinal and gluteal regions in newborn babies. There are limited publications about rash prevention in Turkey and all over the world. Emulsions are using in cosmetic and pharmaceutical applications. Emulsions are heterogen systems which seem to be homogenous and they have microscobic drops or nanosize systems. They are using in odor and taste masking in the formulations. Zinc oxide are generally using in cosmetic applications for antiacne products, whitening creams and baby diaper rash creams. Recently studies show that many baby cosmetic products contain zinc oxide to prevent rash problem. In this research, many different type of cosmetic carrier systems with zinc oxide were designed and analyzed about physical, chemical properties and the best formulation was optimized after pH, viscosity, rheological behaviour, microbiological quality, particle size distrubition results. Furthermore, cosmetic product safety assesment of optimum formulation was evaluated according to international cosmetic leegislation to determine margin of safety level for baby products.