Android mobil uygulama testi
Android mobile application testing
- Tez No: 394467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RESUL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Mobil ortamların kullanıcılarının hızla artması, mobil uygulamaların popülaritesini de artırmaktadır. Bu durum mobil uygulamaların kalitesini daha da önemli hale getirmektedir. Test ise bu kaliteyi sağlamanın önemli bir ölçütüdür. Mobil uygulamaların testi geleneksel uygulama testleriyle benzer özelliklere sahip olsa da mobil uygulamalar için bazı ek gereksinimlere ihtiyaç duyulur. Mobil uygulamalar test edilirken bazı zorluklarla karşılaşılır. Diğer uygulamalarla etkileşim, cihazlar üzerindeki ekran, kamera ve diğer donanımlardaki sensörler, donanım ve yazılım platform aileleri, kullanıcı ara yüzleri, enerji tüketimi, iletişim esnasındaki karmaşıklık bunlardan birkaçıdır. Mobil platformun kullanıcılara uygulamaları kolayca indirip yükleme ve çalıştırmasına izin veren yapısından dolayı, cihazlar üzerindeki veriler aynı ortamda çalışan uygulamalar için hedef haline gelmektedir. Donanım platformunun kaynak kısıtlılığı da mobil uygulamaların gelişiminde bir zorluk olarak görülür. Android testleri de tüm bu zorluklara ek olarak kendine özgü zorluklar içerir. Test esnasında Android yapısına ait özel problemler, açık konular ve çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Bunların önemli bir sebebi geliştiricilerin acemiliğidir. Android uygulamalarının testi ve gelişimi taşınabilir cihazlar üzerindeki kısıtlamalardan etkilenir. Bu faktörlerin tümü test süreci ve kalite güvencesi için yeni zorluklar ortaya çıkarır. Bu çalışmada Android platformunda mobil uygulamaların testi için başlıca zorluklara dikkat çekilmiştir ve mobil test zorlukları için otomasyon çözümü önerilmiştir. Ayrıca tez için geliştirilen bir Android mobil uygulaması Robotium test aracı kullanılarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dramatic increase of the mobile platform users led an increase of the popularity of mobile applications. Since, quality of mobile application becomes more important. Testing is an important parameter to ensure the desired quality. While testing the mobile applications, some difficulties occur. Interaction with other applications, screens on devices, sensors on the cameras and other hardware, user interface, energy consumption, complication of the communication are some of the difficulties mentioned above. Since the mobile platform configuration lets users to download and setup applications easily, the data on devices becomes targets for the applications that are running on the same platform. Another problem for the development of mobile applications is lack of sources. Android tests also have additional distinctive problems. While testing, some specific android configuration problems, open-ended topics and different problems occur. An important source of the problems is inexperienced developers. Testing and development of Android applications are affected by the restrictions on devices. All these factors cause difficulties on testing process and quality assurance. In this study, major difficulties of testing mobile applications on Android platform are discussed. An automation solution is proposed for the challenges of mobile tests. In addition, an Android application developed for the thesis has been tested using Robotium test tool.