İç Anadolu kurak bölge ağaçlandırmasında kullanılan dişbudakların (Fraxinus anqustifolia) beslenme durumlarının belirlenmesi
Determination of nutritional status of ash seedlings (Fraxinus angustifolia) afforestation in central Anatolia arid region
- Tez No: 394483
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Çalışmada İç Anadolu'nun Aksaray, Ereğli, Karapınar, Emirgazi yörelerinde farklı zamanlarda dikilen dişbudak (F.angistifolia) fidanlarının beslenme durumları incelenmiştir. Çalışmanın amacı; 1- İç Anadolu'nun kurak sahalarında dikim yoluyla getirilmiş dişbudak ağaçlarının beslenme durumunu yapraklarındaki besin içerikleri analizleriyle belirlemek ve bu besin içerikleri ile toprak özellikleri arasındaki ilişkileri ortaya koymak, 2- İç Anadolu'nun kurak sahalarında dikim yoluyla getirilmiş dişbudak ağaçlarının azot içeriklerini Batı ve Orta Karadeniz'deki daha nemli ortamlarda yetişen bireylerden elde edilen verilerle karşılaştırmak, 3- Böylece kurak ve yarı-kurak bölgelerde yapılan ağaçlandırma çalışmalarına katkı sağlayabilecek veriler üretmektir. Çalışmada farklı yıllarda dikilmiş dişbudak ağaçlarından Haziran-Temmuz 2014 yıllarında yaprak örneklemesi yapılarak N, C, P, K, Fe, Zn analizleri yapılmıştır. Ayrıca örnekleme yapılan ağaçların etrafından toprak örnekleri alınarak, toprağın tanecik bileşimi, EC, pH, kireç, ESP, KDK değerleri belirlenerek bitkilerin besin yoğunluklarının toprak özellikleri ile ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The nutritional status of narrow-leaved ash trees (F.angistifolia) planted in different years in Aksaray, Ereğli, Karapınar and Emirgazi province of central Anatolian region is determined. The aims of the study are; 1-To determine the nutritional status of the ash trees planted in arid lands of Central Anatolian Region based on leaf analysis. And to reveal the relationships between soil and leaf variables, 2-To compare the N concentration of ash leaves grown in the Central Anatolian region to those of Adapazarı and Sinop region which are better growing conditions in terms of rainfall, 3-therefore to provide data to the practitioners in arid and semi-arid afforestation studies Ash leaves from the sites planted in different years sampled in June and July of 2014 and analyzed for N, C, P, K, Fe, Zn concentrations. Soils sampled around each tree were analyzed for their EC, pH, lime, ESP and CEC values. Leaf nutrient concentrations and soil values were utilized for the correlation analysis between soil values and leaf values