Microprocessor controlled analog data acquisition unit
  1. Tez No: 3945
  2. Yazar: METİN AKBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CERİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, bilgisayar ve benzeri sayısal cihazların analog cihazlarla haber leşebi lme leri ve kontrol etmelerinin sağlanması amaçlanmıştır. Diğer bir deyişle analog işaretlerin sayısal bilgiye dönüştürülerek işlenmesi, I ve daha sonra gerekli kontrol bilgisinin uygun dönüşümlerden sonra analog cihazlara iletilmesi gerçekleştirilmiştir. Yoğun donanım ve yazılım desteği gerektiren bu işlemin kontrolü bir ana kumanda bilgisayarı ve standart RS-232C protokolü ile yapılmaktadır. Böylece sistemimizin ana kumanda bilgisayarının teknik özelliklerinden bağımsız olarak, her tür bilgisayar ile çalışabilmesi sağlanmıştır. Sistem bir adet 8-bitlik, bir kanallı sayı sa 1 -anal og I çevirici ve bir adet 8-bitlik, 16 kanallı. ana log-say ı sa 1 çevirici içermektedir. Sistemin Motorola 6809 içeren mikroişlemci kartı, görüntü ve klavye ünitelerinin eklenmesi ile, bir mikrobilgisayar olarak da görev yapabilir. Bu mikrobilgisayar, 6809 yazılımlarının geliştirilmesinde ve genel amaçlı kontrol işlemleri için kullanılabilir. Bu tez'de sistem, bir örnek olarak, tek kanallı bir osiloskopta aynı anda dört analog işareti gösterecek şekilde programlanmıştır.. ı
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT This thesis work is aimed at realising an interface which would allow digital equipment such as computers to control and communicate with analog equipment. This would involve translating analog information to digital form, processing it, and finally sending out control information to analog equipment, which would require extensive hardware and software support. The data acquisition system communicates with,the host computer through a standard iRS- 232C communication port, which allows the system to operate with any computer regardless of its microprocessor or operating system. The data acquisition system contains one 8-bit one channel digital-to-analog converter and one 8-bit 16-channel analog- to-digital converter. The microprocessor section of the system, based on a Motorola 6809 (iF, can also be used as a standalone microcomputer, for the development of 6809 based software, and in general purpose control applications.' In this thesis the system is programmed, as an example, to display data from four analog channels simultaneously on a single channel oscilloscope.