High resolution digital video display controller unit
- Tez No: 3946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CERİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında bir bilgisayardan alınan sayısal görüntü bilgisini işleyip, bir monitörde resim olarak oluşturabilen, yüksek hassasiyetli sayısal görüntü kontrol ünitesi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Görüntü bilgisi, siyah-beyaz ekran üzerinde, satır tarama yöntemi kullanılarak, 512 x 512 boyutlarında nokta matrisi olarak tanımlanmış ve her nokta için 256 gri seviye verebilme özelliği sağlanmıştır. Sistem genel olarak sayısal görüntü bilgisi işleme konusundaki bilimsel araştırmalarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sistem donanımı oldukça geniş amaçlı düşünüldüğü için, sadece sistem yazılımı değiştirilerek, sistem yüksek hassasiyetli grafik terminali olarak da kullanılabilirdir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During this thesis work, a high resolution digital video display controller unit is designed to store, process and display digital image information, which is received from a host computer. The digital image information is displayed on a monochrome TV monitor using raster scan technique, as a 512x512 dot matrix, with 256 gray scale levels. The system is mainly designed to be used in the scientific resarch projects on the subject of digital image processing, nevertheless, by updating the system software, it can be used as a high resolution graphics terminal. m