Mikrobiyolojik selülaz enziminin üretimi üzerine çalışmalar
Studies on production of microbiological cellulase enzyme
  1. Tez No: 394519
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ARICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Genetics, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Selülaz (E.C.3.2.1.4), temel fonksiyonu lignoselülozik biyokütle içinde mevcut kompleks karbohidratların etkili bir şekilde glukoz monomerleri haline dönüşümünü sağlayan bir enzim kompleksidir. Selülazlar nişasta işleme, yem sanayi, tahıl, alkol fermentasyonu, malt, bira, sebze ve meyve suyu endüstrisi, kağıt hamuru ve kağıt endüstrisi gibi çeşitli endüstriyel süreçlerin yanı sıra tekstil sektöründe kullanılmaktadır. Endüstriyel alanlarda selülazların büyük önemi nedeniyle, bunların üretiminde genelde bakteri ve mantarlar kullanılmakla birlikte özellikle Aspergillus, Trichoderma türleri tercih edilir. Bu çalışmada talaş ve çay fabrikası atığı içeren besiyeri hazırlanarak Aspergillus niger aracılığıyla selülaz enzimi üretimi amaçlanmıştır.Deneyler bu atık maddeler ile 5 lt'lik karıştırmalı fermentörde kesikli“Batch”fermentasyon kullanılarak yürütüldü. Oluşan fermentasyon ürününde enzim aktivite tayini dinitrosalisilik asit yöntemi ve protein miktarı tayini için Lowry yöntemi kullanıldı. En iyi enzim aktivitesi 9,6 g talaş ve 3 ml mısır maserasyon sıvısı içeren besiyerinde 6,16 U/ml olarak saptandı. En fazla protein miktarı da 8 g talaş ve 3 g çay çöpü içeren besiyerinde 7 mg/ml olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Cellulase ( E.C. 3.2.1.4 ) is an enzyme complex whose basic function is the conversion of complex carbohydrates which are present in lignocellulosic biomass efficiently into glucose monomers. Cellulases are utilized in a variety of industrial processes, such as starch processing, fodder industry, cereal alcohol fermentation, malting, breweries, vegetable and fruit juice extraction, pulp and paper industry as well as in the textile industry. Due to great importance of cellulases in industrial fields, generally bacteria and fungi,especiallyTrichoderma and Aspergillus species are prefered for producing cellulases. In this study, production of cellulase enzyme using Aspergillus niger on sawdust and tea factory residueis aimed.Batch fermentation were carried out on experiments in a 5 L stirred fermenter using this waste materials. Dinitro salicylic acid method for enzyme activity assay and Lowry methodfor protein determination were made on fermentation product. The best enzyme activity was found 6.16 U/ml in the medium of containing 9.6g sawdust and 3 mlcorn steep liquor. Maximum protein amount was found in medium of containing 8 g sawdust and 3 g tea factory residue.