Tarihi el yazmasından izole edilen selülaz üreten bir bakterinin selülolitik potansiyelinin araştırılması
Investigation of the cellulolytic potential of cellulase producing bacteria isolated from historical manuscripts
  1. Tez No: 958555
  2. Yazar: YASEMİN ÜNLÜ YOKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SUNGUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Yazma eserler, bir toplumun kültürel mirasını ve bilgi birikimini yansıtan, geçmişten geleceğe köprü vazifesi gören önemli belgelerdir. Ancak, kağıdın yüksek selüloz içeriği ve üretiminde kullanılan çeşitli dolgu maddeleri, biyolojik olarak degredasyona uğrayabilmektedir. Bu durum, tarihsel izlerin zamanla kaybolmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, yazma eserlerin konservasyonu, toplumlar açısından büyük önem taşımakta ve üzerinde titizlikle durulması gereken bir konu olarak öne çıkmaktadır. Kültürel miras niteliğindeki kağıt tabanlı yazma eserlerin maruz kaldığı en önemli tehditlerden biri, selülolitik aktiviteye sahip mikroorganizmaların neden olduğu biyolojik bozunmadır. Bu alanda yapılan çok sayıda çalışma, kağıt materyaller üzerindeki mikrobiyal kontaminantların büyük ölçüde Firmicutes, Actinobacteria, Proteobacteria ve Bacteroidota filumlarına dahil olduğunu göstermektedir. Yazma eserlerden izole edilen mikroorganizmalar arasında; Bacillus türleri, Massilia timonae, Arthrobacter agilis, Oceanobacillus polygoni, Microbacterium foliorum, Staphylococcus warneri ve Pseudomonas chengduensis vb. bakteriler bulunmaktadır. Ayrıca, önceki çalışmamız kapsamında tarihi yazma eserlerden Kocuria rosea ve Chryseobacterium hispalense türleri de izole edilmiş olup, bu bakterilerin selülozu parçalama yeteneğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Yazma eserlerin bakteriyolojik degredasyonuna dair bilgi sahibi olabilmek için, selülolitik bakteri türlerinin tanımlanmasının yanı sıra degredasyon çalışmalarının da gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yüksek selülaz enzimi üretme yeteneğine sahip bakterilerin selülaz enzimlerinin etkinliğinin incelenmesi, yazma eserlerin biyodegredasyon mekanizmalarının anlaşılması açısından büyük önem arz etmektedir. Ancak, yazma eserler üzerine gerçekleştirilen çalışmalarda K. rosea ve C. hispalense bakteri türlerinin kağıt üzerine degredasyon etkisinin uzun süreli, detaylı ve çok yönlü olarak incelendiği bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasında, yazma eserden izole edilen yüksek selülolitik aktivite gösteren K. rosea'nın, Whatman No. 1 filtre kağıdı üzerine degredatif etkisi olup olmadığının ortaya konulması hedeflenmiştir. Beraberinde K. rosea'nın selülaz enzimi aktivitesinin optimizasyon çalışmaları ilk kez gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, ilk başta 2 farklı bakteri türü (K. rosea ve C. hispalense) ile çalışmalara başlanmıştır. Öncelikle, her iki bakteri türünün de fenotipik ve biyokimyasal özellikleri ortaya konmuş ve büyüme eğrileri elde edilmiştir. Daha sonra, C. hispalense'nin selülaz enzimi üretimini teşvik eden en uygun besiyerinin belirlenmesi amacıyla, 4 farklı besiyerinde (A, B, C ve D) bakterinin büyüme eğrisi ve DNS yöntemi ile selülaz enzimi üretim profili incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, açısından en yoğun büyüme B besiyeri'nde olmakla birlikte, selülaz enzimi üretimi bakımından en uygun ortamın D besiyeri olduğu belirlenmiştir. D besiyerinde hem bakteri büyümesini hem de selülaz enzim aktivitesini daha da artırmak amacıyla optimizasyon çalışmaları yürütülmüştür. Deneyler sırasında, C. hispalense'nin sıvı D besiyerinde büyüme yeteneğinin azaldığı gözlemlenmiş ve bu nedenle çalışmalara K. rosea ile devam edilmiştir. K. rosea'nın bakteri süspansiyonu LB sıvı besiyerinde hazırlandığında, FTS'ye kıyasla daha yüksek selülaz aktivitesi (1.18 OD) gösterdiği tespit edilmiş olup, sonraki deneylerde bakteri süspansiyonu LB besiyerinde hazırlanarak çalışmalar sürdürülmüştür. K. rosea'nın selülaz enzim aktivitesinin optimum gerçekleştiği sıcaklık ve pH değerlerinin tespiti için, bakteri“sıvı D besiyeri”ne ekilmiştir. On gün inkübasyonu boyunca büyüme dinamiği ve selülaz enzimi üretme davranışı incelenmiştir. 30°C üzerindeki inkübasyon sıcaklıklarında bakterinin selülaz enzim aktivitesini sergilemesinde gün bazında gecikme gözlenmekle beraber, 37°C ve 45°C'de özellikle 5. günden itibaren enzim aktivite düzeylerinin anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. K. rosea'nın D besiyerinde en yüksek selülaz enzim aktivitesini ve büyümeyi 37°C'de gösterdiği belirlenmiştir. K. rosea'nın, özellikle asidik ortamlarda selülaz enzim aktivitesi ve büyüme gösterme yeteneğinin sınırlı olduğu belirlenmiştir. En yüksek selülaz enzim aktivitesi ve büyüme yoğunluğunun pH 8 koşulunda gerçekleştiği ortaya konmuştur. K. rosea'nın selülaz enzimi üretimi için optimum koşulları belirlendikten sonra, kağıt üzerine degredatif etkisini incelemek amacıyla, degredasyon çalışmalarında sandviç yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemde, alt katman olarak minimal agar (MA) kullanılırken, karbon kaynağı olarak Whatman No. 1 filtre kağıdı MA besiyerinin üzerine yerleştirilmiştir. Model kağıt olarak Whatman No. 1 filtre kağıdı No.1 tercih edilmiştir. Yöntem iki farklı üst katman besiyeri (yarı-katı MA, yarı-katı LB) kullanılarak iki farklı şekilde (MA yöntemi ve LBA yöntemi) gerçekleştirilmiştir. Tüm besiyerlerinin pH değeri 8'e ayarlanmıştır. Bu tez çalışmasında ilk kez, gerekli nem koşulları sağlanarak filtre kağıtları sandviç yöntemiyle 50 gün boyunca inkübasyona tabi tutulmuştur. İnkübasyonlar 37°C'de gerçekleştirilmiştir. Belirli örnekleme günlerinde (5., 20., 35. ve 50.) petri kutularından alınan filtre kağıdı örneklerine çeşitli analizler (bakteriyolojik, kolorimetrik ve FTIR analizleri) uygulanmıştır. Bakteriyolojik analizler sonucunda, bakterilerin filtre kağıdına tutunduğu tespit edilmiş olup, inkübasyonun 5. gününde LBA ve MA yöntemi uygulanan filtre kağıtlarındaki canlı bakteri sayıları ise sırasıyla, 756x105 kob/cm2 ve 27.3x105 kob/cm2 olarak belirlenmiştir. İnkübasyonun 35. ve 50. günlerinde filtre kağıtları canlı/ölü boyama tekniği ile boyanmış ve bakteriler epifloresan mikroskopta incelenmiştir. Filtre kağıdının lifli yapısından kaynaklı olarak bakterilerin tamamı yüzeyde gözlemlenememiş ve bu nedenle sayım yapılamamıştır. Ancak, bu yöntem sayesinde bakterilerin 50. güne kadar canlı kaldığı doğrulanmıştır. LBA ve MA yöntemleri uygulanarak K. rosea'ya maruz bırakılan Whatman No. 1 filtre kağıtlarının (BW örneklerinin) degredasyonu, inkübasyon süresince toplam renk değişimi (ΔE) açısından incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, deney yönteminin degredasyon düzeyi üzerine belirleyici olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Manuscripts are crucial documents that reflect a society's cultural heritage and accumulated knowledge, serving as a bridge from the past to the future. However, the high cellulose content of paper and the various fillers used in its production can lead to biological degradation. This degradation can cause historical traces to vanish over time. Therefore, the conservation of manuscripts is of great importance for societies and stands out as a subject requiring meticulous attention. One of the most significant threats to paper-based manuscripts, which are cultural heritage assets, is biological degradation caused by microorganisms with cellulolytic activity. Numerous studies in this field indicate that microbial contaminants on paper materials largely belong to the phyla Firmicutes, Actinobacteria, Proteobacteria, and Bacteroidota. Among the microorganisms isolated from manuscripts are bacteria such as Bacillus species, Massilia timonae, Arthrobacter agilis, Oceanobacillus polygoni, Microbacterium foliorum, Staphylococcus warneri, and Pseudomonas chengduensis. Furthermore, in our previous work, Kocuria rosea and Chryseobacterium hispalense were isolated from historical manuscripts, and these bacteria were found to possess the ability to degrade cellulose. To gain knowledge about the bacteriological degradation of manuscripts, in addition to identifying cellulolytic bacterial species, degradation studies must also be conducted. Examining the efficacy of cellulase enzymes produced by bacteria with high cellulase enzyme production capabilities is of great importance for understanding the biodegradation mechanisms of manuscripts. However, no long-term, detailed, and multifaceted studies investigating the degradation effect of K. rosea and C. hispalense bacterial species on paper have been carried out on manuscripts. This thesis aimed to determine whether K. rosea, isolated from a manuscript and exhibiting high cellulolytic activity, has a degradative effect on Whatman No. 1 filter paper. Additionally, optimization studies for K. rosea's cellulase enzyme activity were performed for the first time. Within the scope of this thesis, initial studies commenced with two different bacterial species (K. rosea and C. hispalense). First, the phenotypic and biochemical characteristics of both bacterial species were determined, and their growth curves were obtained. Subsequently, to identify the most suitable medium for promoting cellulase enzyme production by C. hispalense, the bacterium's growth curve and cellulase enzyme production profile were examined using the DNS method in four different media (A, B, C, and D). As a result of the analyses, it was determined that while the densest growth occurred in medium B, medium D was the most suitable for cellulase enzyme production. Optimization studies were conducted in medium D to further enhance both bacterial growth and cellulase enzyme activity. During the experiments, a decrease in C. hispalense's growth ability in liquid D medium was observed, and therefore, studies continued with K. rosea. When K. rosea's bacterial suspension was prepared in LB liquid medium, it showed higher cellulase activity (1.18 OD) compared to FTS, and thus, subsequent experiments were carried out with the bacterial suspension prepared in LB medium. To determine the optimal temperature and pH values for K. rosea's cellulase enzyme activity, the bacterium was inoculated into“liquid D medium.”Its growth dynamics and cellulase enzyme production behavior were examined over ten days of incubation. Although a day-based delay in the bacterium's cellulase enzyme activity was observed at incubation temperatures above 30°C, enzyme activity levels were significantly higher at 37°C and 45°C, especially from the 5th day onwards. It was determined that K. rosea exhibited the highest cellulase enzyme activity and growth in D medium at 37°C. K. rosea's ability to show cellulase enzyme activity and growth, particularly in acidic environments, was found to be limited. The highest cellulase enzyme activity and growth density occurred at pH 8. After determining the optimum conditions for K. rosea's cellulase enzyme production, the sandwich method was used in degradation studies to examine its degradative effect on paper. In this method, minimal agar (MA) was used as the bottom layer, while Whatman No. 1 filter paper, as the carbon source, was placed on top of the MA medium. Whatman No. 1 filter paper was chosen as the model paper. The method was performed in two different ways (MA method and LBA method) using two different top layer media (semi-solid MA, semi-solid LB). The pH of all media was adjusted to 8. In this thesis, for the first time, filter papers were incubated for 50 days using the sandwich method, ensuring the necessary humidity conditions. Incubations were carried out at 37°C. At specific sampling days (5th, 20th, 35th, and 50th), filter paper samples taken from petri dishes were subjected to various analyses (bacteriological, colorimetric, and FTIR analyses). Bacteriological analyses revealed that bacteria adhered to the filter paper, with live bacterial counts on filter papers subjected to the LBA and MA methods on the 5th day of incubation being 756×105 cfu/cm2 and 27.3×105 cfu/cm2, respectively. On the 35th and 50th days of incubation, filter papers were stained with a live/dead staining technique and bacteria were examined under an epifluorescence microscope. Due to the fibrous structure of the filter paper, not all bacteria could be observed on the surface, and thus, counting was not possible. However, this method confirmed that the bacteria remained viable until the 50th day. The degradation of Whatman No. 1 filter papers (BW samples) exposed to K. rosea using the LBA and MA methods was examined in terms of total color change (ΔE) during the incubation period. The results showed that the experimental method was a determining factor in the level of degradation.