Yeni bir nano-biyokompozitin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterızation of a novel nano-biocomposite
- Tez No: 394518
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBEN KİLİSLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Biyomedikal alanı ile ilgili yüksek teknolojide, özelliği arttırılmış yeni kompozitler ile ilgili yapılan araştırmalar, artarak önem kazanmaktadır. Malzemelerin istenen özelliklerini geliştirebilmek, organik yapıya katılan az miktardaki inorganik maddenin nano dağılmasının sağlanması sayesinde mümkündür. Doğal polimerler, biyobozunabilir ve toksik olmayan nanobiyokompozit hazırlamak için sıklıkla tercih edilir. Nanokompozitlerin çeşitli özellikleri, yüzey özelliklerine oldukça fazla bağlıdır ve malzemedeki bu gelişmeyi değerlendirebilmek için, yüzey bileşimi ve yüzey yapısı ileri teknolojik yöntemlerle analiz edilmelidir. Ancak bu şekilde yüzeyin yapısının nano skalada aydınlatılması mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada bakır bağlanmış sepiyolit ve kitosan kullanılarak hazırlanan nano-biyokompozitin yüzey bileşimi ve yapısı analiz edilmiş ve antibakteriyel özelliği incelenmiştir. Hazırlanan Kitosan/Cu-sepiyolit nano-biyokompozitinin yapısının aydınlatılmasında SEM, XRD, ve TGA yöntemleri kullanılmıştır. Geliştirilen nano-biyokompozitin etkin antibakteriyel özelliği ile yüzey bileşimi ve yapısı arasındaki ilişki aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a variety of industrial and biomedical technology fields , focus in research has shifted towards producing new materials with enhanced features. To achieve the desired properties of the material, a small amount of inorganic matrices can be added to the organic structure through nanodispersion. Natural, biodegradable, and non-toxic biopolymers are preferable in nanobiocomposite synthesis. The various properties of the new material is dependent largely on its surface properties. Advanced technological methodologies are used to assess the feasibility of the material design. Only in this way it is possible to illuminate the structure of the surface. In this experiment, nano-biomaterial was prepared by copper loaded sepiolite and chitosan. The material was then analyzed for anti-bacterial property, surface composition and structure. Initially, Chitosan/copper-sepiolite nano-biocomposite, was prepared and characterized by SEM, XRD and TGA. The surface composition and structure of the improved effective antibacterial nano-biocomposite was later elucidated.