İstanbul ili fatih ilçesi ilköğretim okullarında iç hava radon konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of indoor radon concentrations at the elementary schools of fati̇h district in İstanbul
  1. Tez No: 394522
  2. Yazar: AZİZ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİFE ŞAHİN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Radon; Uranyum bozunum ürünü olan radyoaktif bir elementtir. Kokusuz,tatsız ve renksiz bir asal gaz olduğundan insanların duyu organları tarafından algılanamaz. Kayalardaki Uranyum bozunumu sonucu oluşan radon gazı difüzyon yoluyla önce toprağa oradan da havaya ulaşır. İnsanlar yüksek konsantrasyonlarda radon gazına maruz kaldığında akciğer kanseri olabilirler. Havadaki 222Rn konsantrasyonunu belirlemede birçok yöntem mevcuttur. Bu çalışmada, kapalı ortamlardaki radon konsantrasyonları LR-115 katı hal iz kazıma dedektörleri kullanılarak ölçülmüştür. 509 adet LR-115 nükleer iz dedektörü Fatih ilçesindeki 25 okula yerleştirildi ve etkin doz değerleri hesaplandı. Bu çalışmanın sonucunda, radon konsantrasyonu 40 – 395 Bq/m3 arasında değişmektedir. Bu sonuçlar Türkiye limitleri (400 Bq/m3) ile kıyaslandığında düşük olmasına karşın Uluslararası Sağlık Örgütü limitlerinin (100 Bq/m3) üstündedir.
Özet (Çeviri)
Radon is the radioactive element found in Uranium decay chain. Radon is an odorless, tasteless, colorless noble gas and therefore can not be observed by human sense. The Radon gas produced by the decay of Uranium in rocks, diffuses into soil and then into atmosphere. When humans exposure to high concentration of radon gas, lung cancer can be occurs. There are many methods to determine 222Rn concentration in the air. In this study, radon concentrations of closed places were measured by using LR-115 solid state nuclear track dedektors. 509 LR -115 nuclear trace detectors were placed to 25 schools in Fatih District and were calculated effective dose values. According to the results of investigations, it was that the radon concentration varies between 40 – 395 Bq/m3. This results are lower compared with Turkey's limits (400 Bq/m3) conversely the results are higher compared with WHO's limits (100 Bq/m3).