Kil mineralojisinin ve kimyasal katkıların killerin dayanım özelliklerine etkisi
The effect of clay mi̇neralogy and chemi̇cal addi̇ti̇ves on the strength properti̇es of clays
- Tez No: 394534
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MALİK GÖZÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Killer, doğal ortamlarında çeşitli mühendislik yapıları için sorunlar teşkil etmekte ve bulundukları ortamlar ile farklı çevresel şartlar altında değişik kimyadaki sular ile etkileşim içine girebilmektedirler. Bu etkileşimler, suyun kimyası ile, kilde mineralojik boyutta farklı yapıların oluşmasına ile killerin dayanımını etkilemektedirler. Buna yönelik yürütülen bu çalışmada iki farklı kil örneği üzerine uygulanan saf su, kireçli su, karbonatlı su ve deniz suyu gibi katkı maddelerinin killer üzerinde mineralojik boyutta hangi etkilere yol açtığı, dolayısıyla kilin dayanımında meydana gelebilecek olan değişimlerin ortaya konulması amaçlanmıştır. Tezin bir amacı olarak, kullanılan katkı maddelerinin killerin stabilitesine yapacakları olumlu ya da olumsuz etkileri gözlemleyerek, bu anlamda elde edilecek sonuçlar ile, literatüre farklı bir bakış açısı sağlayarak katkıda bulunulmak istenmiştir. Bu çalışmada killerin doğal ortamlarında saf su, karbonatlı su, kireçli su ve deniz suyu etkisine farklı su muhtevalarında maruz kalmaları ile içsel sürtünme açısı ve kohezyon değerlerinde meydana gelebilecek olan değişimler incelenmiştir. Bu doğrultuda elde edilen iki farklı kil örnekleri üzerinde kesme kutusu deneyi, serbest basınç deneyi ve kıvam limitleri deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda çalışılan farklı su çeşitlerinin kil numuneler üzerinde farklı etkileri olduğu görülmüş ve elde edilen deney bulguları, elektron mikroskopu (ESEM) analiz verileriyle desteklenmiştir. Ayrıca kil numunelerinin mineralojik yapısını ve mineral içeriğini anlamak amacıyla mineraloji analizi (XRD) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, kireçli su ile yapı kazanmış numunelerin, diğer sulara göre daha yüksek içsel sürtünme açısı değerleri verdiği, karbonatlı suyun Gürpınar formasyonu killerinde, kesme kutusu deneylerinde, daha az etkinlik gösterdiği, ancak hem Gürpınar hem de Danişmen formasyonuna ait killerde, serbest basınç deneylerinde, genel anlamda saf su ve deniz suyundan daha yüksek değerler verdiği, deniz suyunun ise, dayanımı, genel olarak arttırdığı bulunmuştur. Su muhtevası arttıkça dayanımda gözlenen bu sıralamanın değişmediği, ancak genel olarak su muhtevasının arttıkça dayanımların beklendiği gibi düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Clays pose problems for variety of enginnering structures in their natural enviroment and under different enviromental conditions, they may interact with waters having different chemistry . These interactons, together with water's chemistry may cause the creation of structures with different mineralogical aspect which impact the strength of the clays.In this study, by the means of applying additives like pure water, limed water, carbonated water and sea water on two different clay samples it has been aimed to determine the effects from mineralogical point of view and demonstrate the changes which may occur in the strength of the clay. The objective of this thesis is to provide a complementary perspective with the results obtained while observing the negative and positive effects of the additives used on the clay stability. In this study, the clays in their natural environment have been exposed to different amounts of pure water, limed water, sea water and carbonated water and the changes in the clays' internal friction angle and cohesion have been examined. In this frame, cutting box tests, release pressure test and consistency limit tests have been performed on two different clay samples. The experiments have shown that the different water types used have different impact on the clay samples and the obtained results have been supported by an electron microscope data analysis showing the changes in the samples' mineralogical structure. In addition XRD has been used in order to understand the mineralogical structure and the mineral content of the clay samples. The results obtained have shown that: the samples exposed to limed water have higher values of internal friction angle than the others; carbonated water has less effect on Gürpınar formation clays in cutting box tests but both Gürpınar and Danişmen formation clays, in release pressure tests give generally higher values than pure water; sea water increases strength generally. It has been observed that increasing the amount of water has no effect on the ranking but generally, as expected, when the amount of water increases the stability decreases.