Korkut (Muş) kuzeydoğusunda yüzeyleyen erken miyosen yaşlı sedimanter kayaçların tüm kayaç ve kil mineralojisinin araştırılması
Investigation of whole rock and clay mineralogy of early miocene sedimentary rocks crop out in the north east of Korkut (Muş)
  1. Tez No: 707314
  2. Yazar: HÜSAMETTİN ERDOĞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER YAKUPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnceleme alanı; Muş iline 20 km uzaklıktaki Korkut ilçesi kuzeydoğusunda, Muş K 47 b2 paftası içinde yer almaktadır. Tez kapsamında Korkut (Muş) Kuzeydoğusunda yüzeyleyen Erken Miyosen yaşlı sedimanter kayaçların mineralojik bileşimlerinin belirlenmesine yönelik ayrıntılı ve kapsamlı bir çalışma yapmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma alanında yüzeyleyen, Mollababa Formasyonu (Akitaniyen) ve Aktaş Formasyonu (Burdigaliyen)'ndan 2 ölçülü stratigrafik kesit boyunca alınmış 75 adet kayaç örneği üzerinde X-ışını kırınımı tüm kayaç analizleri yaptırılmış, tüm kayaç bileşimlerinde kalsit, kuvars, feldispat, klinoptilolit ve kil mineralleri belirlenmiştir. Seçilmiş 20 kayaç örneğinde X-ışını kırınımı detay kil analizleri yaptırılarak kil fraksiyonu mineralojik bileşimleri belirlenmiştir. Kil fraksiyonlarında; klorit, illit, serpantin, karışık tabakalı klorit-vermikülit ve kil dışı mineral olarak kalsit, kuvars ve feldispat saptanmıştır. Seçilmiş beş örnekte SEM ve EDS çalışmaları yapılmış olup, feldispat, kalsit, klorit ve klorit-vermikülit gibi kil minerallerinin yanı sıra fosiller de gözlenmiştir. Tüm veriler değerlendirildiğinde kalsit mineralinin kimyasal ve biyojenik kökenli, kuvars, feldispat, klorit, serpantin minerallerinin detritik kökenli, klinoptilolitin devitrifikasyon ürünü, karışık tabakalı klorit-vermikülit mineralinin negatif transformasyonla oluştuğu yorumu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is located in the northeastern part of the town of Korkut, 20 km from the province of Mus, within the map of Muş K 47 b2. Within the scope of the thesis, it is aimed to carry out a detailed and comprehensive study to determine the mineralogical compositions of Early Miocene aged sedimentary rocks outcropping in the Northeast of Korkut (Muş). For this purpose, X-ray diffraction whole-rock analyzes were performed on 75 rock samples taken along 2-measured stratigraphic sections from the Mollababa Formation (Aquitanian) and Aktaş Formation (Burdigalian) cropping out in the study area, and calcite, quartz, feldspar, clinoptilolite in all rock compositions. and clay minerals were determined. Clay fraction mineralogical compositions were determined by performing X-ray diffraction detailed clay analyzes on 20 selected rock samples. In clay fractions; chlorite, illite, serpentine, mixed-layer chlorite-vermiculite and calcite, quartz and feldspar were determined as non-clay minerals. SEM and EDS studies were carried out on five selected samples, and in addition to clay minerals such as feldspar, calcite, chlorite and chlorite-vermiculite, fossils were also observed. When all the data were evaluated, it was interpreted that the chemical and biogenic origin of the calcite mineral, the detrital origin of the quartz, feldspar, chlorite, serpentine minerals, the devitrification product of clinoptilolite, the mixed-layer chlorite-vermiculite mineral formed by negative transformation.