Sürekli kesirler ve Padé yaklaşımları
Continued fractions and Padé approximations
- Tez No: 394546
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında matematiğin bir çok alanında uygulamaya sahip özellikle sayılar teorisi alanında önemli bir yeri olan sürekli kesirler konusu incelenmiş ve sürekli kesirlerin bir uygulama alanı olarak Padé yaklaşımları ile ilişkisi araştırılmıştır. İki ana alt başlık altında toplanan bu çalışmanın ilk bölümünde sürekli kesirlerin genel özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümün ilk kısmında genel tanım ve teoremler, ikinci kısmında basit sürekli kesirler, üçüncü kısmında periyodik basit sürekli kesirler ve son kısmında birinci ve ikinci tür en iyi yaklaşımlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Padé yaklaşımları incelenmiştir. Bu bölümün ilk kısmında genel tanım ve teoremler, ikinci kısmında Padé tablosu ve sürekli kesirler ile Padé yaklaşımları arasındaki ilişki verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, continued fractions, which have many applications in many areas of mathematics, especially in number theory, were examined and their relationship between Padé approximations were investigated as one of their application. Gathered in two main subtitles, in this study, in the first chapter general properties of continued fractions were analyzed in detail. In the first part of this chapter, general definitions and theorems, in the second part simple continued fractions, in the third part periodic simple continued fractions and in the last part the first and the second kind of best approximations were dwelt upon. In the second chapter, Padé approximations were investigated. In the first part of this chapter, general definitions and theorems and in the second part Padé table and the relationship between Padé aprroximations and continued fractions were given.