An analysis of development indicators for turkey based on the historical development of 500 largest industrial organizations
Türkiye'nin gelisim göstergelerinin en büyük 500 sanayi kuruluşunun tarihi gelişimine bağlı olarak analizi
  1. Tez No: 394568
  2. Yazar: FERHAN OTNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DENİZ YÜCEKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Economics, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde, Globalleşme, nüfus artışı ve teknolojik gelişmeler gibi birçok neden ile ekonomiler çok hızlı bir şekilde yön, büyüklük ve hedef değişiklileri yaşayabilmektedirler. Bu değişimler gelişmekte olan ülkelerde, gelişme ve talebin sürekli artması gibi etmenler sebebiyle daha sık ve de net olarak gözlemlenebilmektedir. Özellikle son 10 yıldır iktisadi ve ekonomik büyümede çok hızlı ivme kazanan ülkemizde, büyüme ve gelişmeye paralel olarak endüstriyel alanlarda çeşitlendirme ve mevcut alanlarda atılımlar yapılarak ekonomik anlamdaki değişim ve gelişmeye cevap verilmek için çalışılmaktadır. Bu anlamda oluşan değişiklileri gözlemlemek amacıyla, her yıl İstanbul sanayii odası tarafından Türkiye'nin en büyük 500 sanayi şirketi belirlenmekte ve de yayınlanmaktadır. Bu çalışmada, Gelişmekte olan Türkiye Cumhuriyeti Ekonomisinin 2002-2012 yılları arası ekonomik gelişmeleri ve İstanbul sanayi odası“En büyük 500 sanayi şirketi-İSO500”veri ve listeleri ile beraber incelenip analiz edilerek; Türkiye Cumhuriyeti Ekonomisinin geçmişteki taşıyıcı sektör ve iş kollarını ve de Günümüzde Türkiye ekonomisi için taşıyıcı sektör ve iş kolları belirlenerek, bu anlamda ekonomik değişim ve yönlenme analiz edilerek belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda Yıllar içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Ekonomindeki değişimlerin sanayi alanındaki etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Economies live rapid changes in terms of size, direction and intention due to globalization, population increase of countries and technological developments. These changes seemed clearer in developing countries because of fast progress and demand increases. Especially in last 10 year period, Turkey gained economical acceleration along with growth and development. Parallel to these developments, diversification in industrial areas and evolvement in remained areas used as an answer. In this aspect, Istanbul Chamber of Industry announced Turkey's top 500 industrial enterprises each year. In this study, Turkey's developing economy was analyzed with ISO Top 500 List for 2002-2012 periods in order to identify vector sectors and economical variance. According to analysis, changes in industrial effects on Turkey's economy were investigated.