Aktif yeşil alanların konut fiyatları üzerine etkisinin araştırılması: Mersin ili Yenişehir ilçesi örneği.
The effects of active green spaces on houses prices: The case of yeni̇şehi̇r district of Mersi̇n province
  1. Tez No: 394571
  2. Yazar: YAVUZ ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırmada, Mersin-Yenişehir'de kentsel aktif yeşil alanların (mahalle parkları, çocuk oyun alanları ve spor alanları) konut fiyatları üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla Hedonik Fiyatlandırma (Hedonic Pricing) ve Koşullu Değerleme (Contingent Valuation) Yöntemleri kullanılmıştır. Hedonik fiyatlandırma yöntemi kapsamında yapılan regresyon analizi ile konut fiyatları ile konutun sahip olduğu yeşil alan, manzara, konum ve sosyal donatılar arasında olumlu yönde bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Koşullu değerleme yöntemine göre ise, araştırma alanındaki mahalle parkı, çocuk oyun alanı ve spor alanlarının kişi başına miktarlarının yasal değere ulaşması halinde toplumsal faydaları, sırasıyla, maliyetlerinin 3,3, 4,6 ve 3,8 katı olarak bulunmuştur. Yeşil alanlar kapsamında konuta çok yakın olmaları durumunda kent parkı, mahalle parkı, çocuk oyun alanı ve spor alanının konut fiyatı üzerine etkilerinin önemli; piknik alanı ve koruluk 'un ise nispeten daha az önemli oldukları saptanmıştır. Hedonik fiyatlandırma ve koşullu değerleme sonuçlarının doğrusal modelle gerçekleştirilen regresyon ve korelasyon analizi sonuçları ile de örtüştüğü görülmüştür Bireylerin ödemeye isteklilik eğilimlerini esas alan koşullu değerleme yöntemi sonucunda, çevresel özelliklerin iyileştirilmesinden elde edilecek toplumsal faydanın yerel yönetimlerce yeşil alan düzenlemeleri kapsamında kullanılması bakımından kamu geliri (emlak vergisi) olarak konut fiyatlarına yansıtılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to utilise Hedonic Pricing and Contingent Valuation methods to investigate the impacts of active green areas (neighbourhood parks, playgrounds and sports fields) on housing prices in Mersin-Yenişehir urban area. Regression analysis within the frame of Hedonic Pricing method was shown a positive relationship between housing prices and green spaces, view, location, social facilities of their neighbourhood. Contingent Valuation resulted that if the size of district park, playground and sports facilities reach to legal values described for per person, will provide social benefit 3.3, 4.6 and 3.8 times more than the construction cost, respectively. Distance between residential areas and green spaces relatively more effective for urban park, district park, playground and sports ground than picnic areas and woodlands. Results of Hedonic Pricing and Contingent Valuation methods were shown a strong correlation with linear statistical models including regression and correlation analysis. Contingent Valuation based on the trend of willingness to pay of individuals indicated that social benefits derived from the improvement of environmental facilities can be reflected to the housing prices through real estate tax by the local authorities.