The evaluation of mechanical properties of cylindrical tempered bars under quenching conditions
Temperlenmiş silindirik çelik çubukların farklı su verme durumları altında mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 394573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın genel amacı nervürlü inşaat demiri üretimi sırasında uygulanan sürekli su verme işleminde bağıl su hızı ve su sıcaklığının malzeme akma ve çekme mukavemeti üzerindeki etkisini araştırmaktır. Birinci çalışmada farklı su sıcaklıkları sağlamak için farklı mevsimlerde aynı kalite ve ebatta çeliğe su verme işlemi uygulanmıştır. İkinci çalışmada ise su debileri değiştirilerek farklı bağıl su hızlarında su verme işlemi yapılmıştır. Her iki çalışmada da Sonuçlar ASTM A370 standardına göre akma ve çekme mukavemetleri ölçülmüştür. Soğuma hızındaki fark çelik içerisindeki martenzitik yapı miktarını değiştirmiş ve çeliğin akma ve çekme mukavemetini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this study was to investigate the effects of relative water velocity and water temperature on yield strength and tensile strength applied on continuous quenching process during production of ribbed rebar steel. The first study same quality and size ribbed rebar steel was quenched on different season to provide different water temperatures. The second study quenching was performed in different relative water velocity by changing water volume flow rate. In both studies, the results yield and tensile strength was measured according to ASTM A370 standard. Difference in cooling rate was changed the amount of martensitic structure in the steel and this was affected on the yield and tensile strength of steel.