CAD/CAM tekniği ve 3 boyutlu yazıcılarla hazırlanan üst hareketli tam protezlerde kaide plağı kalınlığının dinamik mekanik özelliklerle ilişkisinin incelenmesi
Evaluation of the dynamic mechanic properties of upper removable complete dentures manufactured by CAD/CAM milling and 3D printing techniques
- Tez No: 821021
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRUNNİSA CANAN BURAL ALAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı geleneksel, CAD/CAM kazıma ve 3 boyutlu yazıcılarla baskılama tekniği ile üretilen üst tam protezlerde 1 mm, 2 mm ve 3 mm kaide kalınlığının dinamik ve statik yükleme uygulandıktan sonra kırılma kuvveti üzerine etkisini incelemektir. Her üretim tekniğinden 21 adet olmak üzere toplam 105 adet üst tam protez örneği özdeş olacak şekilde hazırlanmıştır. Her üretim tekniğinde 1 mm, 2 mm ve 3 mm kaide kalınlığı olarak üç gruba ayrılmıştır. Çiğneme simülatöründe örneklere 1,6 Hz dalga boyunda 80 N kuvvet ile 300,000 döngü dinamik yükleme ve eşzamanlı olarak 5-55 ͦC' de 5000 termal döngü uygulanmıştır. Ardından tüm örnekler 5 mm/sn hızda ilerleyen 10 mm çaplı delgi ile protezin doku yüzeyinden yüklenerek üniversal test cihazında kırılma testi uygulanmıştır. Üretim tekniğinin ve kaide kalınlığının kırılma kuvvetine etkisi iki yönlü varyans analizi (ANOVA) testi uygulanarak analiz edilmiştir (p < 0,05). Kazıma grubunda ortalama kırılma kuvveti değerleri diğer üretim tekniklerinden anlamlı olarak yüksektir (p < 0,05). Kaide kalınlığı gruplarında ise tüm kalınlıklar arası değerlerin farklılığı anlamlıdır (p < 0,05). Üst tam protezlerde üretim tekniği ve kaide kalınlığının kırılma kuvveti üzerine etkisi bulunmaktadır. Kazıma yöntemi ile elde edilen protezler için 2 mm kalınlık seçimi en optimal tasarım olarak göz önünde bulundurulmalıdır. Geleneksel tam protezler 3 boyutlu baskılananlara göre halihazırda mekanik dayanım üstünlüğünü korumaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to compare the mean fracture strength of upper complete dentures produced by conventional, CAD/CAM milling and 3D printing method and examine the efficiency of 1 mm, 2 mm and 3 mm denture base thickness upon fracture under dynamic and static loaded conditions. A total of 105 complete dentures, 21 from each production technique, were examined. Also each production technique group is divided into 3 groups as 1 mm, 2 mm and 3 mm base thickness (n = 7). In addition, the milling and 3D printing group was divided into two subgroups as permanent and temporary denture material in the study. In the chewing simulator, 300.000 cycles of dynamic loading with 80 N load at 1.6 Hz and 5000 thermal cycles at 5-55 ͦC simultaneously were applied to each sample. Afterwards all samples were statically loaded from the tissue surface of the denture at Universal Test Machine with a 10 mm diameter of cylindrical jig at a speed of 5 mm/sec until they failed. The analyses of mean fracture strength values showed a statistically significant difference in the milling group (p < 0,05). The difference between all three group values is significant in the denture base tickness groups (p < 0,05). In upper complete dentures, the production technique and base thickness have an effect on the fracture load. For prostheses obtained by milling, the choice of 2 mm thickness should be considered as the most optimal design. Conventional complete dentures already retain their mechanical strength superiority over 3D printed ones.