Titanyum dioksit nanotüplerin polikarboksilat simanın mekanik ve fiziksel özellikleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of titanium dioxide nanotubes on the mechanical and physical properties of polycarboxylate cement
  1. Tez No: 931824
  2. Yazar: SENA SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüz diş hekimliği uygulamalarında titanyum (Ti) ve bileşiklerine olan ilgi, bu malzemelerin üstün mekanik, fiziko-kimyasal ve biyolojik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle titanyum dioksit (TiO₂), sahip olduğu olumlu özellikler sayesinde diş hekimliği, tıp ve çeşitli endüstriyel alanlarda geniş bir kullanım alanı bulmuş, nanomalzeme araştırmalarında umut verici bir potansiyel sergilemiştir. Diş hekimliğinde, farklı uygulamalara yönelik olarak kullanılan simanların, yeterli fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklere sahip olması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada implantüstü protezlerin simantasyonunda sıklıkla tercih edilen polikarboksilat simanın, çeşitli yüzdelerde TiO₂ nanotüp (TiO₂-nt) ilavesiyle güçlendirilerek fiziksel ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Polikarboksilat simanın toz bileşenlerine ağırlıkça %3, %5 ve %7 oranlarında TiO₂ nanotüp eklenmiştir. Çalışma kapsamında, basma dayanımı, çekme dayanımı, su emilimi ve çözünürlük özellikleri test edilmiştir. Deneyler için farklı numuneler hazırlanmış; basma dayanımı ölçümleri için 4x6 mm boyutlarında silindir örnekler ve çekme dayanımı için standart titanyum abutmentler kullanılmıştır. Testler, universal test cihazı (0.5 mm/dak) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Su emilimi ve çözünürlük testleri için 15x1 mm boyutlarında silindir örnekler hazırlanmıştır. Numuneler 37°C'de 22 saat ardından 23°C'de 2 saat bekletildikten sonra tartılmıştır (M1). Daha sonra numuneler 37°C'de su banyosunda 7 gün bekletilmiştir ve bu sürenin sonunda ölçümleri yapılmıştır (M2). 7 gün sonrasında ise örnekler tekrar tartılarak son ölçümleri alınmıştır (M3). Elde edilen veriler Shapiro-Wilks, Levene, ANOVA, Tukey HSD, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılarak analiz edilmiştir (p0.05). Sonuç olarak, TiO₂ nanotüp kullanımının, diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan polikarboksilat simanın mekanik ve fiziksel özelliklerini iyileştirerek klinik sonuçları geliştirmek için umut verici bir yöntem olduğu söylenebilir. Polikarboksilat simanın bu açıdan güçlendirilmesi, daha başarılı ve uzun ömürlü restorasyonların yapılmasına olanak tanıyacaktır. TiO₂ nanotüp içeren polikarboksilat simanın performansını daha iyi değerlendirebilmek için bu parametrelerin etkileşimi üzerine derinlemesine çalışmalar yapılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In contemporary dental practice, the interest in titanium (Ti) and its compounds stems from their superior mechanical, physico-chemical and biological properties. Among these compounds, titanium dioxide (TiO₂) has demonstrated favorable characteristics, making it widely applicable in dentistry, medicine and various industrial fields, while also exhibiting promising potential in nanomaterial research. In dentistry, cements used for different applications must possess adequate physical, chemical, and biological properties. This study aims to evaluate the mechanical and physical properties of polycarboxylate cement, a material commonly employed in the cementation of implant-supported prostheses, by reinforcing it with titanium dioxide nanotubes (TiO₂-nt) at various concentrations. Titanium dioxide nanotubes were incorporated into the powder component of polycarboxylate cement at weight ratios of 3%, 5%, and 7%. The study focused on assessing compressive strength, tensile strength, water sorption, and solubility. Specimens were prepared for each experiment. Cylindrical samples with dimensions of 4×6 mm were used to evaluate compressive strength, while standard titanium abutments were employed for tensile strength testing. A universal testing machine with a crosshead speed of 0.5 mm/min was used for these tests. For water sorption and solubility testing, cylindrical specimens with dimensions of 15×1 mm were prepared. The specimens were conditioned at 37°C for 22 hours, dried at 23°C for 2 hours, and weighed (M1). Subsequently, they were immersed in a water bath at 37°C for 7 days, and measurements were recorded (M2). Finally, the specimens were re-weighed after the 7-day period (M3). Data were analyzed using Shapiro-Wilks, Levene, ANOVA, Tukey HSD, Kruskal-Wallis, and Mann-Whitney U tests (P0.05). In conclusion, the incorporation of TiO₂ nanotubes into polycarboxylate cement appears to enhance its mechanical and physical properties, presenting a promising approach for improving clinical outcomes in dentistry. Strengthening polycarboxylate cement in this manner could contribute to more durable and long-lasting restorations. Further in-depth studies are necessary to comprehensively evaluate the interactions among these parameters and optimize the material's performance.