Nevşehir ili organik çilek yetiştiriciliğinde kullanılabilecek farklı gübre ve malç materyallerinin verim ve kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of several fertilizer kinds and mulch materials over yield and quality criteria of organic strawberry planting in Nevşehi̇r region
  1. Tez No: 394586
  2. Yazar: SEVİNÇ ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL FETİYE TÜREMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışmada Nevşehir ilinde, Ekoflora, Mog, Bio-One, Ferbanat L ve Bioplasma gübreleri ile siyah plastik, tekstil ve talaş malçlarının organik çilek yetiştiriciliği sisteminde Monterey, Albion, Aromas, Camarosa ve Sweet Charlie çilek çeşitlerinin fenolojik ve morfolojik özelliklerine, verim, kalite, bitki besin elementi alımı ve antioksidan özelliklerine etkisi belirlenmiştir. Araştırma 2011-2012 ve 2012-2013 yetiştirme sezonunda yürütülmüş ve çilek fideleri Mayıs ayının üçüncü haftasında dikilmiştir. Araştırma bulgularına göre, bitki başına toplam verimler bakımından her iki yılda da çeşitler ve uygulamaların ortalama değerleri arasında istatistiksel anlamda farklılık bulunmuştur. En yüksek değerler birinci deneme yılında çeşitlerden Monterey'de (700 g/bitki), malçlardan tekstil malçında (466 g/bitki) ve gübrelerden Bioplasma'da (469 g/bitki), ikinci deneme yılında ise Albion'da (740 g/bitki), tekstil malçında (507 g/bitki) ve Bioplasma'da (512 g/bitki) belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, Monterey ve Albion çeşitleri meyve ağırlığı, meyve eni, SÇKM ve meyve sertliği bakımından, Bioplasma ve Bio-one gübreleri meyve eni ve meyve ağırlığı, Mog gübresi ise meyve sertliği bakımından diğer çeşit ve uygulamalara göre daha avantajlı bulunmuştur. Camarosa çeşidi askorbik asit, bitki boyu, bitki eni, kök uzunluğu ve yaprak sayısı, antioksidan kapasitesi ve toplam fenolik madde içeriği bakımından diğer çeşitlere göre daha başarılı sonuçlar vermiştir. Malç uygulamalarından tekstil malç uygulamasından, meyve eni, askorbik asit, bitki boyu, bitki eni, yaprak sayısı, kök uzunluğu ölçümlerinde yüksek değerler elde edilmiştir. Talaş malç ise meyve sertliği, toplam fenolik madde ve duyusal analiz parametreleri bakımından diğer uygulamalara göre daha üstün bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in Nevşehir city, Ekoflora, Mog, Bio-One, Ferbanat L and Bioplasma fertilizers with black plastic, textile and sawdust mulch of organic strawberry production system in Monterey, Albion, Aromas, Camarosa and the Sweet Charlie strawberries kind phenological and morphological characteristics, yield, quality, plant nutrients, the effect of the intake and antioxidant properties were determined. The study was conducted seasons 2011-2012 and 2012-2013 and strawberry seedlings were planted in the third week of May. According to findings of the study, there was a statistical difference on average values and species in both years, in terms of total sufficiency per plant. Highest values were on Monterey species (700 g/plant), textile mulch (466 g/plant) and Bioplasma fertilizer (469 g/plant) through the first trial year; Albion species (740 g/plant), textile mulch (507 g/plant) and Bioplasma (512 g/plant) through the second trial year. According to findings, Monterey and Albion species were considered more advantaged comparing to other species in terms of fruit weight, fruit width, water soluble solid matter, fruit rigidity, Bioplasma and Bio-one fertilizers, fruit weight and fruit width and Mog fertilizer was considered to be more advantaged compared to others in terms of fruit rigidity. Camarosa species have performed better results in terms of ascorbic acid, plant height, plant width, root length and number of leaves and total phenolic content and antioxidant capacity. In the application of textile mulch of mulch applications, high values of fruit width, ascorbic acid, plant height, plant width, number of leaves and root length were obtained. Sawdust mulch was considered to be superior to other applications in terms of fruit rigidity, total fenolic matter, sensory analysis parameters.