Çift katmanlı hidroksitler ile fosfat gideriminin araştırılması
Investigation of phosphorus removal with layered double hydroxides
  1. Tez No: 394588
  2. Yazar: HASAN KIVANÇ YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, sentezlenmiş olan çift katmanlı hidroksitler (ÇKH) olarak adlandırılan anyonik killer ile fosfat giderimi araştırılmıştır. Sentezlenecek olan ÇKH'lar birlikte çöktürme yöntemi ile sentezlenmiştir. İki tür ÇKH sentezlenmiş olup bunlar MgCl2 - FeCl3 tuzlarından sentezlenen Mg-Fe ÇKH ve MgCl2 - AlCl3 tuzlarından sentezlenen Mg-Al ÇKH olmaktadır. Sentezlenen malzemeler elek analizi ile partikül çaplarına göre sınıflandırıldıktan sonra elde edilen deneysel verilere adsorpsiyon izotermleri uygulanmıştır. 0,5 g 125-180 µm Mg-Fe ÇKH'ı kullanılarak %84 giderim verimi, 0,05 g 125-180 µm Mg-Al ÇKH'ı kullanılarak %86 giderim verimi elde edilmiştir. Mg-Fe ÇKH'larının Freundlich izotermine ve Mg-Al ÇKH'larında ise Langmuir izotermine uygun olduğu gözlenmiştir. 125-180 µm partikül çapına sahip Mg-Fe ve Mg-Al ÇKH'ları için fosfat tutma kapasiteleri sırası ile 3 mg/g ve 57,5 mg/g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, phosphate removal with synthesized anionic clays named double layered hydroxides. Two different types of LDH are produced with traditional co-precipitation methods which are Mg-Fe LDH from MgCl2 - FeCl3 salts and Mg-Al LDH from MgCl2 - AlCl3 salts. Synthesized materials are classified by particle size with screening analysis and data obtained from adsorption experiments are applied to adsorption isotherms. %84 and 86 removal efficiencies were obtained with 0,5 g 125-180 µm Mg-Fe LDH and 0,05 g 125-180 µm Mg-Al LDH respectively. Adsorption of phosphate with Mg-Fe LDH is best described with Freundlich isotherm while Mg-Al LDH is best described with Langmuir isotherm. Adsorption capacities of 125-180 µm Mg-Fe LDH and 125-180 µm Mg-Al LDH are 3 mg/g ve 57,5 mg/g respectively.