A web-based system to enhance students' abilities in English education
Öğrencilerin İngilizce eğitiminde yeteneklerini arttırmak için web tabanlı bir sistem
- Tez No: 394605
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUNOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma öğrencilerin İngiliz Dili'ni öğrenmedeki yeteneklerini ve yeterliliklerini arttırmak ile ilgilidir. Bu artış öğrencilerin evlerinde kendi bilgisayarlarını kullanarak veya okul bilgisayarlarını kullanarak ulaşabileceği ve eğitimin merkezinde yer alacak web tabanlı bir bilgisayar sistemi şeklinde olacaktır. Önerilen sistem okuma, yazma, dinleme, konuşma ve İngilizce kelimeleri kolaylaştırmak için filmler, sözlük ve konuşma diyalogları gibi dijital bilgisayar ortamlarını kullanacaktır. Eğitimcilerin rehberliğinde olacak sistem öğrencilerin favori ve seveceği bir sistem olmak için mümkün olan bütün çekici özellikleri kullanmaktadır ve öğrencilere kendi aralarında bilgi paylaşma olanağı ile uzun süreli bir eğitim sağlar. Bu sistem eğitim niteliklerini arttırmak için öğrencileri motive edecek entegre edilmiş bir multimedya sistemidir. Bunun yanında, sistemi web tabanlı uygulamalar içerisindeki en son teknolojilere göre geliştirmek için Asp. Net araçları ile birleştirilmiş Visual C#.net yardımı ile Microsoft Visual Studio develepment tool (geliştirme aracı) kullanılacaktır. Tasarlanan sistem, sistemin kullanılmasındaki yararların analizi, hedeflenen uygulamaların sonuçları, eğitim giderlerinin azaltılması ve eğitimdeki etkililiğin yükseltilmesi gibi hususları da ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The research deals with enhancing the students' abilities to learn English language. The enhancement will be in the form of web-based computer system hosted in the root establishment of education that the students can access using their own computers at homes or school computers. The proposed system will use the computer digital media like movies, dictionaries, and speech facilities to simplify the reading, writing, listening, speaking and the vocabulary of the English language. The system is instructors' assistance system uses all attractive facilities to be students' favorite and beloved system and portable to give students the longest period of education with ability to share knowledge between them. It is an integrated multimedia system the override students motivations to enhance education facilities. The system will be implemented using the Microsoft Visual Studio development tool with aid of Visual C#.net integrated with Asp.Net tools to build the website according to the latest technologies in web-based application development. The designed system deals with analysis of the benefits of using it and questioners to show its intended application results and its abilities to reduce education costs and increase education effectiveness.