Lisansüstü öğrenim yönetim sistemi tasarımı
Graduate learning management system design
- Tez No: 961217
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Lisansüstü eğitim, akademik araştırma ve uzmanlaşma süreçlerinin temelini oluşturan kritik bir aşamadır. Geleneksel yöntemlerin, fiziksel evrak yönetimi, manuel takip ve yüz yüze iletişim gibi kısıtlamaları, sürecin verimliliğini ve izlenebilirliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmada, Dokuz Eylül Üniversitesi lisansüstü eğitim süreçlerine yönelik, öğrenci–danışman etkileşimini güçlendiren, tez süreçlerinin dijital takibini sağlayan ve akademik takvimin otomatik olarak yönetilmesini mümkün kılan entegre bir bilişim sisteminin tasarımı ve prototip uygulaması ele alınmıştır. Tez çalışmam, mevcut eğitim süreçlerinin dijital dönüşümüne ilişkin literatür taraması ve alan uygulamaları ışığında, sistemin ihtiyaç analizlerini ve tasarımını detaylandırmaktadır. Geliştirilen sistem; çevrimiçi danışmanlık, tez önerisi ve savunma süreçlerinin izlenmesi, otomatik bildirim mekanizmaları ve merkezi veri yönetimi gibi bileşenleri içermektedir. Sistem, Node.js tabanlı bir altyapı ve MySQL veri tabanı kullanılarak geliştirilmiş, kullanıcı deneyimi odaklı bir arayüz ile desteklenmiştir. Çalışmanın amacı, geleneksel yöntemlerin yarattığı aksaklıkları ortadan kaldırarak, bilgiye hızlı erişim, süreç şeffaflığı ve gerçek zamanlı geri bildirim sağlayan bir dijital çözüm sunmaktır. Geliştirilen prototip, kontrollü test seansları, sistem log analizi ve uzman görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmeye alınmış; pilot uygulama sonuçları, sistemin işlevsellik, güvenlik ve performans açısından başarılı olduğunu göstermiştir. Bu çalışma, Dokuz Eylül Üniversitesi'nin özgün eğitim süreçlerine uyarlanabilirliği ve sürdürülebilir dijital dönüşüm stratejileri açısından önemli katkılar sunmaktadır. Ayrıca, sistemin modüler yapısı ve esnek altyapısı sayesinde, gelecekte yapay zekâ destekli veri analitiği gibi ek modüllerin entegrasyonu ile daha geniş kapsamlı uygulamalara olanak tanıyacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Graduate education is a critical phase in academic research and specialization, yet traditional management methods/relying on physical documentation, manual tracking, and in-person interactions/often lead to inefficiencies, data inconsistencies, and delayed communication. This thesis addresses these challenges by designing and developing an integrated digital management system tailored to the graduate education processes at Dokuz Eylül University. The system aims to enhance real-time student/advisor communication, automate thesis process tracking (from proposal submission to defense), and integrate an academic calendar with automatic reminders for critical deadlines, while ensuring data security through role-based access and encrypted databases. The research methodology combines a comprehensive literature review with a controlled test environment, system log analysis, and structured expert interviews. By foregoing conventional survey and focus group methods, this study relies on direct user observation and system performance metrics to evaluate the digital transformation. The prototype is built using a Node.js-based backend and a MySQL database, supported by modern web technologies to ensure a user-friendly, responsive interface. Controlled test sessions and log analyses have demonstrated that the digital system significantly improves the efficiency, transparency, and traceability of academic processes compared to traditional methods. The findings suggest that a centralized digital platform not only streamlines administrative tasks but also supports timely decision-making and enhanced collaboration between students and advisors. This study contributes to the existing body of research by providing a scalable and adaptable framework for digital transformation in graduate education. Future work is expected to integrate advanced modules, such as AI-supported data analytics, to further optimize the system and extend its applicability to other higher education institutions.