Çukurova Bölgesinde Pinus pinea L. ve Ceratonia siliqua L.'nın ölüörtü ayrışması ile topraklarının karbon ve azot dinamiğinin karşılaştırılması
Comparison of litter decomposition and carbon and nitrogen dynamics of soils in Pinus pinea L. and Ceratonia siliqua L. in Çukurova Region
  1. Tez No: 394606
  2. Yazar: NACİDE KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CENGİZ DARICI, PROF. DR. HÜSNİYE AKA SAĞLIKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çukurova Bölgesinde konglomera ve marn anamateryalleri üzerinde yetişen Pinus pinea (Fıstık çamı) ve Ceratonia siliqua (Keçiboynuzu) topraklarının C ve N mineralizasyonları ile ölüörtülerinin ayrışması mevsimsel olarak incelenmiştir. Her iki bitkinin toprakları kumlu tınlı ve hafif baziktir.
Özet (Çeviri)
Carbon and nitrogen mineralization of soils of Pinus pinea (Stone pine) and Ceratonia siliqua (Carob tree), grown on conglomerate and marl, and their litter decomposition were seasonally investigated in Cukurova Region. Both soils of plants were found sandy loam and slightly basic.