CMS hadronik kalorimetre lazer sisteminin test çalışmaları
Laser system studies in hadronic calorimeter of CMS
- Tez No: 394608
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı üzerinde yer alan dört büyük deneyden biri olan CMS deneyi proton-proton çarpışmalarında ortaya çıkan parçacıkları incelemektedir. CMS'nin alt dedektörlerinden biri olan CMS hadron kalorimetresi (HKAL) bu çarpışmalarda meydana gelen hadronik parçacıkların enerji ve konumlarını ölçmektedir. 2012 yılında BHÇ'de gerçekleşen 7 TeV'lik çarpışmalarda HKAL'ın HB alt kalorimetresinin bazı kanallarında beklenmeyen yüksek enerjiler görülmüştür. Bu beklenmeyen yüksek enerjilerin lazer sisteminden geldiği tespit edilmiş ve lazer sistemi kapalı olduğu halde HB'nin bazı kanallarında lazer sinyalinin halen var olduğu düşünülmüştür. CMS lazer kalibrasyon sistemi, veri alma esnasında dedektörde oluşan radyasyon hasarını, QIE kartlarının lineerliğini, enerji ölçüm istikrarını ve kalorimetrelerin performansını ölçmek için kullanılmaktadır. Bu çalışmada lazer sistemi kapalı olmasına rağmen görülen bazı lazer sinyallerinin filtrelenmesi ve 2015 yılında yeni lazer sistemi ile alınan verilere tekrar bakılarak bu beklenmeyen lazer sinyallerinin olup olmadığının kontrolü üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
CMS which is one of the four biggest experiments in the LHC, investigates the production yields from the proton–proton collisions. As one of the sub-detectors of CMS, Hadronic Calorimeter(HCAL) measures the energy and position of the quarks and gluons which are created in the proton-proton collisions. Some unexpected high energies were seen in some channels of the HB which is one of the subcalorimeters of HCAL, at 7 TeV collisions from the LHC in 2012. It was determined that, these unexpected high energies originated from the laser system, and it was thought that these unexpected laser signals exist at some channels of HB although the laser system was off. CMS laser calibration system were used to check radiation damage of detectors, linearity of QIE cards, stability of energy measurement and performance of the calorimeters. In this study some filtering study was done for these unexpected laser signals although the laser system was off and also all studies were repeated for 2015 data, in which the new laser system was installed.