Design of a control system for rehabilitation robotic arm orthesis
Rehabilitasyon amaçlı robotik kol ortezi için kontrol sistemi tasarımı
- Tez No: 394609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CABBAR VEYSEL BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Robotik kol ortezleri, motor-kas becerilerini kaybetmiş hastaların tedavisinde son 20 yıldır kullanılan ve tedavideki başarıları klinik çalışmalarla kanıtlanmış cihazlardır. Bu tez çalışmasında, çok-düzenli model tabanlı kontrolcü ile iki serbestlik derecesine sahip, insan kolu mekanik modeline uyarlanan bir robotik kol ortezi tasarımı yapılmıştır. Tasarım sonrası, robotik kol ortezinin ve bağlı olan insan kolu mekanik modelinin, benzetim ortamında uyumlu çalışması gerçekleştirilmiştir. Sistemin kontrolcüsü de“Destekleyici”ve“Zorlaştırıcı”rehabilitasyon düzenlerini içeren performans testlerinden geçmiştir. Tasarlanan ortez ve kontrolcü, gelecek çalışmalar için destekleyici sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Robotic upper extremity ortheses have been used for rehabilitation of patients with neuromuscular disorders since last two decades. The success of robotic arm ortheses in therapies is demonstrated by numerous clinical researches. In this thesis, the design of a multi-mode model based controller and two DoF robotic arm orthesis in connection to a human arm mechanical model is presented. The designed system is implemented in simulation for compliant operation of robotic arm orthesis and human arm model. The controller is tested for multi-mode operation and its performance is evaluated for“Assistive”and“Resistive”rehabilitation modes. The tests yielded encouraging results for future works.