5. sınıf sosyal bilgiler programının öğrenme - öğretme boyutunun değerlendirilmesi
Fifth class social science program's dimension's evaluation
- Tez No: 394638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Programının Öğrenme-Öğretme boyutunun öğretmen görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, evren ve örneklemi 2013-2014 Eğitim-Öğretim yılında Muş İlinde görev yapan, Milli Eğitime Bağlı ortaokullarda görevli Sosyal Bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu araştırmada gerekli verileri toplamak amacıyla '5. Sınıf Sosyal Bilgiler Programının Öğrenme-Öğretme Sürecinin Değerlendirilmesi Anket Formu" kullanılmıştır. Öğretmenlerle ilgili demografik bilgileri elde etmek için ankete kişisel bilgi bölümü eklenmiştir. Ayrıca katılımcıların anket soruları hariç konuya ilişkin belirtmek istedikleri bir durum varsa belirtebilecekleri 'not' kısmı da eklenmiştir. 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılında Muş İlinde çalışan, Milli Eğitime Bağlı özel ve resmi ortaokullarındaki Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Programının Öğrenme-Öğretme Boyutunun Değerlendirilmesine ilişkin tutumlarını tespit etmeye yönelik yapılan bu araştırma, tarama modelindedir. Anketteki verilerin analizi, analiz paket programları kullanılarak yapılmıştır. Ortaokul Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin anketteki sorulara verdikleri cevapların frekansları ve yüzde dağılımları bulunmuştur. Ayrıca her soruya verilen cevaplar araştırmanın bağımsız değişkenlerine (cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, hizmet süresi) göre toplanan veriler amaçlara paralel bir şekilde gruplandırılarak analiz edilmiştir. Eğitim durumu boyutunda programın genel anlamda uygulanabilir nitelikte olduğu, eğitim programının öğrenme-öğretme boyutunu değerlendirmede öğretmenlerin cinsiyet, yaş, meslek yılı ve mezun oldukları okulların türüne göre anlamlı bir farklılık teşkil etmediği tespit edilmiştir. Araştırmada bulunan sonuçlar doğrultusunda programın eksikliklerini giderici çalışmaların yapılmasına yönelik olarak gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the dimensions of teaching and learning of the fifth class Social Sciences Programme considering teacher's aspects. In this researh, population and sampling consist of Social Sciences teachers who are working at Secondary Schools of the Ministry of National Education in Muş in 2013- 2014 Academic Year. In this researh for gathering necessary information, a questionnaire was used in which the dimensions of teaching and learning of the fifth class Social Sciences Programme was evaluated. Also,“personal information part”was added to the questionnaire in order to get the demographic information about teachers. Besides this, the“note part”was added for participants in order to state something about topic except the questions in questionnaire. A scanning method was used in the research, which is done to identify the teachers' attitudes about the evaluation of teaching and learning dimensions of the fifth class Social Sciences Programme who are working at private and official secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Muş in 2013-2014 Academic Year. Data analysis of the questonnaire was done by using analysis packet programmes. Frequency and percentage distribution of the secondary school Social Sciences teachers' answers was found. Also, the answers for each question and the data gathered according to the independent variables ( gender, age, educational background, service period) were analyzed by grouping parallel to the objectives. It was identified that the programme is applicable in general in terms of education and also it doesn't constitute any important differences according to the teachers' gender, age, occupation year and the university that they graduate. According to the results of this researh, necessary recomendations were given for doing the necessary studies in order to overcome shortcomings.