2017 sosyal bilgiler öğretim programının sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirilmesi (Kars ili örneği)
Evalution of the 2017 social studies curriculum according to the opinions of social sciences teachers and classroom teachers (example of Kars province
  1. Tez No: 588030
  2. Yazar: MELTEM DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma 2017 sosyal bilgiler öğretim programını kazanım, içerik, öğrenme öğretme ve ölçme değerlendirme süreçlerini temel alarak sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen araştırmanın çalışma gurubunu Kars ili Selim ilçesinde 2017-2018 eğitim öğretim yılında görev yapan 65 öğretmen oluşturmuştur. Çalışmanın verileri Dilmaç (2008) tarafından geliştirilen“İlköğretim 4.5.6. ve 7. sınıflarda Uygulanan Yeni Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programının Kazanım, İçerik, Öğrenme Öğretme Süreci ve Değerlendirme Boyutunun Uygulanabilirliği Hakkında Sınıf ve Sosyal Bilgiler Öğretmenlerinin Görüşleri”adlı ölçek yardımıyla toplanmıştır. Kullanılan veri toplama aracı dört alt boyut ve 43 maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin alt boyutlarının güvenirlik katsayısı (α), 0.84-0.91 değerleri arasında değişmektedir. Ölçek yardımıyla toplanan verilerin çözümlenmesi SPSS 20 adlı paket program ile alt problemlere uygun olarak yapılmıştır. Yapılan istatistiki analizler neticesinde, çalışmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin program ile ilgili görüşlerinin sınıf öğretmenlerine nispeten daha olumsuz olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca yenilenen öğretim programında içerik boyutu en olumlu değerlendirilen boyut olurken; kazanım boyutu nispeten en olumsuz görüşlerin bildirildiği alt boyut olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, grounded on the learning outcome, content, teaching-learning and assessment-evaluation processes, was carried out in order to evaluate the 2017 Social Studies Curriculum from social studies perspective and teachers' opinions. This study being conducted under a survey model was constituted by a study group of 65 teachers working in City of Selim, Province of Kars during the 2017-2018 academic year. The data of the present study was gathered with the assistance of the“Classroom and Social Studies Teachers' Opinions on the Applicability of the learning outcome, content, teaching-learning processes and assessment-evaluation of New Social Studies Curriculum Applied to 4th, 6th and 7th Grades”scale developed by Dilmaç (2008). The data collection tool used consists of four sub-dimensions and 43 items. The reliability coefficient (α) of the sub-dimensions of the scale varies between 0.84 and 0.91. The analysis of the data collected with the assistance of the abovementioned scale was done pursuant to sub problems with the SPSS20 program package. As a result of the statistical analysis, it was concluded that the opinions of Social Studies teachers who participated in the study were relatively less negative than classroom teachers'. Moreover, while the learning content dimension is the most positively evaluated dimension in the renewed education curriculum; the acquisition dimension has been the sub-dimension where relatively negative opinions are reported.