Kitle iletişimleri açısından cevap ve düzeltme hakkı
Amendment and response in terms of mass comminication
- Tez No: 394637
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Temel hak ve hürriyetler kapsamına giren cevap ve düzeltme hakkı, kişinin“haysiyet ve şerefine dokunulması”veya“kendisiyle ilgili gerçeğe aykırı yayınlar yapılması halinde hukuken tanınan bir müessesedir. 1982 Anayasası'nda ”Düzeltme ve Cevap Hakkı" başlığı altında 32. Madde de düzenlenmiştir. Cevap ve düzeltme hakkı ile kişilik hakkına yapılan saldırı veya saldırıları etkisiz hale getirmek, kişiliğe yapılan saldırıya cevap verebilme ve şeref ve haysiyeti ihlal eden ilgili asılsız ya da çarpıtılmış haber veya yorumu düzeltebilmeyi hedeflenmektedir. Hukukumuzda cevap ve düzeltme hakkı bir bütün olarak ele alınmış ve tekzip kavramını da bünyesinde bulundurmaktadır. Çalışmamızda cevap ve düzeltme hakkının tanımı, önemi, hukuki niteliği, tarafları, temel hak ve özgürlükleriyle ilişkisi, uluslararası belgelerde düzenlenişi ve ülkemiz açısından tarihsel gelişimi başlangıçta ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Türk hukukunda kitle iletişim araçları açısından cevap ve düzeltme hakkına ait düzenlemelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Answers within the scope of fundamental rights and freedoms and the right to fix a person's“dignity and honor to be touched”or“an institution is legally recognized case of false publications associated with it. Constitution of 1982. ”Right to Correction and Reply" under Article 32 is also arranged. With the right people with the right answers and corrections to neutralize attacks or attacks, to respond to attacks on the honor and dignity of the people and violates the relevant aims to rectify false or distorted news or reviews. Our law right of reply and rectification dealt with as a whole and keep the concept as part of its refutation. In our study, the definition of the right of reply and correction, the importance of the legal nature of the parties, the relationship between fundamental rights and freedoms, are discussed initially in terms of the historical development of our country in the international organization, and documentation. In the second part of Turkish law are included in the regulations of the right of reply and rectification in terms of mass media